grynieznane.pl

Blog tematyczny o grach i książkach

Gry planszowe

Naucz się czegoś nowego, poznaj zasady gry w domino

Naucz się czegoś nowego, poznaj zasady gry w domino

Nazwa gry wywodzi się od łacińskiego słowa “dominus” i oznacza “pana domu”. Najprawdopodobniej narodziła się w Chinach w XII wieku. W XIII wieku trafiła do Europy dzięki podróżnikowi Marco Polo. Jest modyfikacją gry w kości. Kamienie domina mają w sobie wszystkie kombinacje oczek jakie można otrzymać podczas rzutu dwiema kostkami do gry.

  • Zasady gry w domino
  • Jak grać
  • Blokada gry
  • Jak liczyć punkty w domino?
  • Zakończenie gry

Zasady gry w domino

Najbardziej znane domino składa się z zestawu 28 kamieni – podwójne szóstki, 55 kamieni – podwójne dziewiątki oraz 91 kamieni – podwójne dwunastki. W podstawowej rozgrywce bierze udział dwóch graczy oraz zestaw 28 kamieni. Aby wygrać w tej grze trzeba zdobyć jak najszybciej 100 punktów, a następnie należy pozbyć się wszystkich kamieni szybciej niż przeciwnik. Gra składa się z wielu rozdań. Każdy kamień jest podzielony na połówki. Na każdej z nich jest konkretna liczba oczek. Są też puste połówki, czyli bez oczek. Liczba oczek na kamieniu definiuje to jaką wartość ma dany kamień – 6 oczek na kamieni równa się wartości 6 punktów. Każdy z kamieni jest niepowtarzalny. W zestawie nie ma dwóch kamieni z tą samą kombinacją oczek. Dublety to kamienie, które na obu połówkach mają taką samą liczbę oczek – na przykład  6 i 6, 1 i 1.

zasady gry w domino

Jak grać?

Rozgrywkę zaczynamy od wylosowania z woreczka kamieni – każdy z graczy losuje ich siedem. Gracz, który ma najmocniejszy dublet rozpoczyna rozgrywkę. Może się tak zdarzyć, że żaden z graczy nie wylosuje dubletu, wtedy grę rozpoczyna ten, kto ma po prostu najmocniejszy kamień. 

Kolejnym etapem gry jest dokładanie naprzemiennie kamieni, aby stworzyć łańcuch domino. Trzeba przy tym pamiętać, żeby układać kamienie w ten sposób, aby zdobyć jak największą liczbę punktów. Jeśli gracz nie posiada kamienia pasującego do łańcucha dobiera kamienie z puli, do momentu, w którym wylosuje pasujący kamień albo pula się wyczerpie. Nie istnieje opcja dobrania kamienia z woreczka, dgy gracz ma pasujący kamień. W sytuacji kiedy w puli nie ma już więcej kamieni – gracz po prostu traci kolejkę. 

Łańcuch gry może posiadać od 2 do 4 końcówek. Najpierw kamieni dokładane są po dwóch stronach kamienia początkowego. Gdy na stole jeden z graczy położy pierwszy dublet w rozgrywce można dokładać kamienie do jego czterech stron. Jednocześnie jest to jedyny kamień, który posiada taką zdolność.

Blokada gry

Jest to sytuacja, kiedy żaden z zawodników nie posiada pasującego kamienia i jednocześnie wolna pula kamieni jest pusta. W takim przypadku gra kończy się.

Jak liczyć punkty?

Punkty w trakcie rozdania

Można otrzymać punkty w trakcie rozdania, gdy suma połówek znajdujących się na zakończeniach łańcucha po naszym ruchu jest podzielna przez 5. Jeśli nasz łańcuch ma trzy zakończenia a liczby oczek na poszczególnych krańcowych połówkach wynosi odpowiednio 5,2,3, wtedy gracz otrzymuje 10 punktów. 

Punkty po zakończeniu rozdania

Nalicza się też punkty po zakończeniu rozdania. Są dwie opcje liczenia punktów w tym momencie:

  • Gdy na końcu partii jeden z graczy pozbył się wszystkich kamieni, wtedy dodawane są mu punkty. Ich wartość równa się sumie oczek na kamieniach przeciwnika, któremu nie udało się pozbyć wszystkich kamieni. Uzyskana wartość jest zaokrąglana w dół do wielokrotności liczby 5 – na przykład 13 zaokrągla się do 10.
  • Gdy rozdanie kończy się blokadą, wygrywa ten, kto ma prowadzenie w danej chwili w grze.
    • Jeśli obaj gracze posiadają tyle samo punktów – wygrywa ten kto ma mniej kamieni.
    • Jeśli obaj gracze mają tyle samo punktów i kamieni – wygrywa ten kto dołożył ostatni kamień.

Gracz, który wygrał grę przez blokadę zdobywa punkty równe liczbie oczek kamieni, których jego przeciwnik nie zdążył wykorzystać pomniejszone o liczbę oczek kamieni, których sam nie wykorzystał. Ironiczny jest fakt, że może się tak zdarzyć, że wygrywający dostanie punkty ujemne.

Zakończenie gry

Są cztery opcje na zakończenie gry:

  • jeden z graczy osiągnie 100 punktów – wtedy gra już nie jest kontynuowana
  • jeden z graczy zużyje ostatni kamień
  • żaden z graczy nie posiada już pasującego kamienia
  • w puli nie ma już żadnych kamieni

Ta planszówka jest naprawdę ciekawą rozgrywką, wystarczy tylko na początku dobrze zapoznać się z zasadami gry w domino. Zyskała rozgłos na całym świecie i powstał specjalny dzień – Dzień Domino. Jest to wydarzenie organizowane co roku w listopadzie od 1998 r., w czasie którego burzone są budowle z kamieni domino. W tym dniu również odbywają się konkursy mające na celu wpis do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa.

Polecamy przeczytać:

Udostępnij

O autorze

Jesteśmy pasjonatami wszelkiego rodzaju gier oraz światów literackich. Na naszym blogu zgłębiamy nieznane zakamarki rozrywki, dostarczając recenzji, analiz i inspiracji dla wszystkich entuzjastów gier w każdej formie.