grynieznane.pl

Blog tematyczny o grach i książkach

Gry planszowe

Rozgrywka karciana na nowo – remik zasady gry

Rozgrywka karciana na nowo – remik zasady gry

Znudziły ci się inne gry jak wojna, uno, poker czy makao? To idealny czas by spróbować czegoś nowego i poznać remik zasady gry! A może wykorzystasz tę grę do przeprosin? Tak przepraszał swoją narzeczoną główny bohater filmu “Sierżant Bilko”, za spóźnienie na ślub.

 • Skąd nazwa gry?
 • Remik zasady gry
 • Remik tradycyjny
 • Remik liczenie punktów 
 • Inne wersje gry remik

Skąd nazwa gry?

Remik jest bardzo popularny w Ameryce, powstał pod koniec XVIII wieku. Uznawany jest za tradycyjną grę w USA. Nazwa pochodzi od słowa rum. Gra wymaga umiejętności strategicznych, wpływa na pamięć i koncentrację, jednocześnie jest grą którą bez problemu opanują też ośmioletnie dzieci. Synonimami tej gry jest remi, żolik czy remibrydż.

Remik zasady gry

Może w nią grać dowolna liczba osób. Dla dwóch graczy potrzebna jest jedna talia, dla 3 i 4 dwie talie. Nie zaleca się jednak grać w więcej niż 5 osób, z racji tego, że czas oczekiwania na swoją kolej znacznie wydłuża się.

Graczem rozdającym jest osoba, która wylosuje z talli najstarszą kartę. Gdy karty są takiej samej wartości, decyduje kolor według starszeństwa stosowanego w brydżu. Najstarszy jest pik, potem kier, karo i trefl.

Remik tradycyjny

Aby wygrać w tę grę należy pozbyć się wszystkich swoich kart kładąc je na odkryty stos. Każda z osób dostaje po 13 kart. W grze występują Jokery, mogą zastąpić dowolną kartę z talii. Z pozostałych kart bierzemy jedną kartę, odkrywamy i kładziemy na środku stołu. Uczestnik gry w swoim ruchu bierze jedną kartę z zakrytego stosu. Kolejno może położyć na stół swoje karty w postaci:

 • sekwensów – co najmniej trzy kolejne karty tego samego koloru
 • kompletów – trzy lub cztery karty tej samej figury.

Na koniec kładzie jedną kartę na stos odrzuconych kart.

Wymogiem, aby móc położyć swoje karty –  jest posiadanie 51 punktów oraz co najmniej jednego sekwensu, który nie zawiera jokera. Od tej chwili gracz może kłaść swoje karty do wszystkich znajdujących się na stole sekwensów i grup. Grający może też zabrać ze stołu jokera jednocześnie kładąc w jego miejsce, która pasuje do tego układu. Dobranego jokera w tej chwili położyć z powrotem na stół z nową grupą bądź sekwensami. W drodze wyjątku można dobrać kartę ze stosu kart odrzuconych zamiast ze stosu dobierania. Można to zrobić, kiedy w tym ruchu gracz zakończy grę.

Remik liczenie punktów 

Liczenie punktów w trakcie gry

Każdy z graczy otrzymuje punkty za wyłożony sekwens, grupę albo dodanie do sekwensu lub grupy przeciwnika kolejnych kart. Liczba zdobytych punktów równa się sumie wartości położonych kart (wartości kart w kolejnym podrozdziale).

Liczenie punktów na finiszu gry

Na zakończenie rozgrywki można otrzymać punkty ujemne, gdy posiada się karty. Liczba punktów ujemny zależy od wartości poszczególnych kart:

 • joker – 30 punktów na zakończenie gry lub zgodnie z wartością karty jaką zastępuje, gdy obliczamy  wartość sekwensu,
 • as – 11 punktów w sekwensie as-król-dama oraz 1 punkt w sekwensie as-dwójka-trójka i na koniec gry,
 • król – 10 punktów,
 • dama – 10 punktów,
 • walet – 10 punktów,
 • karty od 2 do 10 – zgodnie z wartością liczbową.

Gdy gracz nie pozbył się wszystkich kart, odejmuje mu się 100 punktów, gdy w puli posiadanych kart ma jeszcze jokera, wtedy odejmuje mu się kolejne 30 punktów.

Gra toczy się do chwili, w której jedna z osób przekroczy ustaloną wcześniej liczbę punktów ujemnych – na przykład 400, 600 lub 1000. Zwycięża ten, kto ma najmniej punktów ujemnych.

Inne wersje gry remik

Istnieją inne wersje remika z którymi, warto się zapoznać, szczególnie jeśli ktoś jest wielkim fanem tejże gry:

 • Remik 500
 • Remik Gin
 • Punktacja
 • Odmiana Full

W remik zasady nie są trudne. Gra spokojnie może posłużyć do ćwiczenia koncentracji wśród dzieci czy pomysł na randkę z dziewczyną, wystarczy talia kart w kieszeni i chwila wolnego czasu.  

Przeczytaj również:

Udostępnij

O autorze

Jesteśmy pasjonatami wszelkiego rodzaju gier oraz światów literackich. Na naszym blogu zgłębiamy nieznane zakamarki rozrywki, dostarczając recenzji, analiz i inspiracji dla wszystkich entuzjastów gier w każdej formie.