grynieznane.pl

Blog tematyczny o grach i książkach

Gry planszowe

Raz na zawsze wyjaśnione zasady gry w uno

Raz na zawsze wyjaśnione zasady gry w uno

Uno z języka hiszpańskiego oznacza jeden. Niewątpliwie ta gra karciana jest jedną z topowych gier na świecie. Pierwotnie przeznaczona dla dzieci, jednak jest tak wciągająca, że każdy się w niej odnajdzie. Wystarczy poznać proste zasady gry w uno.

  • Pochodzenie gry
  • Zasady gry w uno
  • Ile jest serii gry uno?
  • Zawody w uno i inne ciekawostki

Pochodzenie gry

Uno stworzył Merle Robbins w 1971 r. z powodu sporu podczas gry z synem w inną grę karcianą. Pierwsze sztuki tej gry Merle sprzedawał w swoim zakładzie fryzjerskim. Od 1981 r. prawa autorskie ma firma Mattel i dzięki nim gra jest znana w 80 krajach świata. Karciane gry znane są od dawien, dawna. Pochodzą z Azji, a dokładniej z Chin i grano nimi w czasach panowania dynastii Tang w X wieku. W tym okresie powstało też domino. Początkowo pierwsze karty powstały z liści, na kamiennych płytkach. Pierwsze wzmianki o kartach w Europie pochodzą z XIV wieku. Rzekomo przybyły one na nasze rejony przez Egipt wraz z niewolnikami.

Zasady gry w uno

Plusem tej gry jest to, że można w nią grać od 2 do 10 osób, więc nada się ona zarówno na spokojny wieczór z przyjacielem/przyjaciółką czy na imprezę w większym gronie. Im więcej osób tym rozgrywka jest bardziej interesująca.

Talia składa się z kart z liczbami oraz tzw. kart funkcyjnych. Każdy z graczy na początek rozgrywki dostaje 7 kart, jedną kartę z talii wykładamy na stół. Uwaga – nie może być to karta funkcyjna.

Gracze mają za zadanie jak najszybciej pozbyć się swoich kart poprzez ułożenie na stole. Może to zrobić poprzez położenie karty tego samego koloru lub liczby do liczby. Grę urozmaicają karty funkcyjne. Karta +2 lub +4 powoduje, że kolejna osoba musi wziąć ze stosu tyle kart ile wskazuje liczba na karcie. Karta ze znakiem stop oznacza postój kolejnego gracza w kolejce. Pojawienie się karty z czterema kolorami daje możliwość zmiany koloru karty na inny kolor, zaś karta ze strzałkami oznacza zmianę kierunku gry. Gdy graczowi pozostaje ostatnia karta – musi to zasygnalizować i powiedzieć UNO. W przeciwnym razie, pozostali gracze mogą zapukać w stół. Oznacza to, że gracz z jedną kartą w ramach kary musi wiązać dwie dodatkowe karty. Oczywiście, kto pozbędzie się wszystkich kart jako pierwszy – wygrywa!

Ile jest serii gry uno?

Aktualnie jest dostępnych 13 różnych wariantów gry w Uno na stronie producenta. Każdy z wariantów różni się stopniem trudności czy nawiązuje swoimi regułami do tematyki znanych dzieł popkultury. Poniżej zostały wymienione wszystkie z nich:

  • UNO
  • UNO Quatro Gra
  • UNO Junior
  • UNO Minecraft Gra karciana
  • Karty UNO Gra karciana
  • UNO Junior Psi Patrol
  • UNO Extreme
  • UNO All Wild Dzikie karty
  • DOS Karty Gra karciana
  • DOS Refresh Gra karciana
  • UNO Harry Potter
  • UNO Flex
  • UNO FLIP! 

Wariantów jest tyle, że zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie. A może widziałeś inne limitowane serie tej gry?

gra w uno zasady gry w uno

Edukacyjne wykorzystanie kart uno

Karty do gry w uno są tak uniwersalne, że można je wykorzystać na wiele sposobów. Tak naprawdę ogranicza nas w tym tylko nasza wyobraźnia.Granie w gry wspomaga koncentrację, zapamiętywanie, uczy kontaktów społecznych, więc warto wprowadzić je nawet wśród najmłodszych dzieci – od 3 roku życia. Serie junior właśnie przeznaczone są dla takich dzieci. 

Losowanie, obliczanie

Gracze losują dwie, trzy karty i układają z nich liczy, ten z nich, co stworzy największą liczbę zbiera wszystkie karty – zasada z gry karcianej woja.

Budowanie i porównywanie liczb

Tak samo losujemy dwie trzy karty i tworzymy z nich największe, najmniejsze parzyste lub nieparzyste liczby. Następnie porównujemy je.

Zadania ślimaka

Rozgrywka polega na tym, że wybieramy z talii karty od 1 do 5 i układamy z nich spirale – ślimaka. Tworzymy listę zadań na przykład na karteczkach w pudełku. Uczestnik, który staje na danym polu musi wylosować karteczkę z zadaniem i wykonać je tyle razy ile wskazuje dana karta. na przykład musi podskoczyć trzy razy w bok. Ważne aby ułożyć zadania dopasowane do danej grupy wiekowej, wtedy może być naprawdę dużo frajdy i zabawy.

Zasady gry w uno są łatwe i przyjemne. Gra nie tylko bawi, ale potrafi też uczyć. Na pewno pomoże zintegrować się w rodzinnym gronie czy nowej grupie przedszkolnej. Jest naprawdę uniwersalna. Kto by pomyślał, że została wymyślona przez fryzjera, prawda?

Zobacz także:

Udostępnij

O autorze

Jesteśmy pasjonatami wszelkiego rodzaju gier oraz światów literackich. Na naszym blogu zgłębiamy nieznane zakamarki rozrywki, dostarczając recenzji, analiz i inspiracji dla wszystkich entuzjastów gier w każdej formie.