grynieznane.pl

Blog tematyczny o grach i książkach

Gry planszowe

Czy da się wygrać ze śmiercią w grze Głupia śmierć?

Czy da się wygrać ze śmiercią w grze Głupia śmierć?

Gry planszowe mają to do tego, że lubią łączyć ze sobą kontrastowe i ekscytujące rzeczy – na przykład rozrywkę i dobrą zabawę z tematyką śmierci. Czy da się igrać i wygrać ze śmiercią?

  • Czym jest śmierć i jak patrzeć na nią z innej perspektywy?
  • Gra Głupia Śmierć czym została zainspirowana?
  • Wygrać ze śmiercią – zasady gry
  • Ciekawe powiedzenia związane ze śmiercią

Czym jest śmierć i jak patrzeć na nią z innej perspektywy?

Jest to z pozoru proste pytanie. Śmierć naturalna jest wtedy gdy osoba, zwierzę czy nawet roślina nie wykazują żadnych funkcji życiowych – nie oddychają, nie reaguje na bodźce i ect… A słyszałeś o innych aspektach tego zjawiska? Istnieje takie pojęcie jak śmierć cywilna oznacza ona karę pozbawienia praw obywatelskich lub dana osoba traci zaufanie w swoim środowisku zawodowym czy społecznym. Powszechnie mówi się o osobie, że jest ledwie żywa, kiedy nie ma energii, wszystko wykonuje powoli, automatycznie, bezrefleksyjnie. Można śmiało stwierdzić, że osoba, która wegetuje – nie żyje w pełni.

Gra Głupia Śmierć czym została zainspirowana?

Planszówka nawiązuje do znanego już ze średniowiecza motywu śmierci – żniwiarza z kosą. Zaś pierwsze pojawienie się tej postaci ma korzenie w mitologii greckiej. W jednej z historii syn Nyxa i Erebosa o imieniu Thanatos wraz z bratem Hypnosem unoszą martwe ciało człowieka. Thanatos opisywany jest jako postać w ciemnej koszuli lnianej (chiton) noszonej w tamtych czasach z czarnymi skrzydłami oraz z  zgaszona pochodnią lub mieczem w dłoni skierowanymi do dołu. Miecz kostuchy w średniowiecznej Europie zamienił się w kosę – narzędzie znane wszystkim ówczesnym chłopom, a chiton został zastąpiony długim ciężkim płaszczem. Ta zakapturzona postać była kościotrupem bądź nicością zatopioną w szacie. Dlaczego kosa? Jest to narzędzie, które bez dobrych umiejętności posługiwania się nim jest niebezpieczne. Grozi poważnymi okaleczeniami, a stanie w pobliżu osoby trzymającej kosę na sztorc – jest naprawdę przerażające.  

jak wygrac ze smiercia w grze cmentarz

Wygrać ze śmiercią – zasady gry

Akt umierania najczęściej kojarzy się albo z powolną śmiercią w zaciszu domowym i gronem najbliższych, czy z przeżywaniem cierpienia z wyniku ciężkiej choroby, albo bohaterskim umieraniem od postrzelenia nibym scena z filmów akacji. Gra nawiązuje do prawdziwych historii śmierci, które były nietypowe. Na każdej karcie przedstawiono czyjąś historię śmierci. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, które z historii wydarzyły się naprawdę. Gdy zgadniecie jesteście bezpieczni – Kostucha z kosą was nie dogoni. Jeśli jednak wasza odpowiedź będzie błędna, ponury żniwiarz będzie przy was coraz bliżej. Celem gry jest pozostanie przy życiu oraz pokonanie żniwiarza.

Ciekawe powiedzenia związane ze śmiercią

Znasz je wszystkie i ich znaczenie? Powiedzenia i przysłowia mogą dodać humoru, czy ubarwić codzienne rozmowy.

  • “Zagłaskać na śmierć.”
  • “Wpędzić do grobu.”
  • “Na słońce i na śmierć nigdy wprost patrzeć nie można.”
  • “Dwóch śmierci nie będzie, a jednej nie da się uniknąć.”
  • “Umrzeć ze śmiechu.”
  • “Gość i śmierć przychodzą niespodziewanie.”
  • “Kopnąć w kalendarz”
  • “Śmierć jest łatwa, prosta, życie jest trudniejsze”
  • “Gość i śmierć przychodzą niespodziewanie.”

Fani czarnego humoru zapewne polubią tę grę. Poczucie humoru, zdrowa rozrywka oraz dystans do siebie z pewnością wydłużają życie. Powszechnie wiadomo, że śmiech to zdrowie, więc podejmiesz wyzwanie by wygrać ze śmiercią i nie umrzeć ze śmiechu?

Inne ciekawe przykłady fabularnych gier planszowych:

Udostępnij

O autorze

Jesteśmy pasjonatami wszelkiego rodzaju gier oraz światów literackich. Na naszym blogu zgłębiamy nieznane zakamarki rozrywki, dostarczając recenzji, analiz i inspiracji dla wszystkich entuzjastów gier w każdej formie.