grynieznane.pl

Blog tematyczny o grach i książkach

Książki

Opis książki „Ślepowidzenie” napisanej przez Petera Wattsa

Opis książki „Ślepowidzenie” napisanej przez Petera Wattsa

„Ślepowidzenie” autorstwa Petera Wattsa to niezwykła powieść, która przekształca nasze postrzeganie rzeczywistości i zmusza nas do refleksji nad istotą ludzkiej świadomości. Ta fantastyczna naukowa powieść wprowadza czytelnika w wir złożonych teorii biologicznych, empatii, uczuć i pytania o naturę świadomości.

Świat „Ślepowidzenie”

W powieści „Ślepowidzenie” mamy do czynienia z rozległym, technologicznie zaawansowanym światem, gdzie ludzie dokonują niezwykłych modyfikacji na swoim ciele, przepisują wspomnienia i uczucia, a nawet wskrzeszają wampiry do używania jako narzędzia. Z tego świata znanego nam jako „Niebo”, gdzie wielu zdecydowało się porzucić swoje ciała i zamieszkać w wirtualnej rzeczywistości, nagle pojawiają się tajemnicze „Świetliki”, które otaczają Ziemię.

Pierwszy kontakt

Aby zrozumieć ten zaskakujący zasłonę, człowiek wysyła w kosmos statek badawczy Tezeusz z załogą wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Ich misja polega na nawiązaniu Pierwszego Kontaktu i zbadaniu całej sytuacji. Wśród załogi znajduje się główny bohater powieści, Siri Keeton, syntetyk, który ma za zadanie informować „górę” o wszystkich odkryciach.

Spotkanie z Rorschachem

Podczas swojej misji, Tezeusz napotyka na obcą inteligencję, która przypomina statek kosmiczny, nazywającą się Rorschachem. Pierwszy Kontakt i próby porozumienia się z obcym przyjmują zaskakującą formę.

Siri Keeton – obserwator

Siri Keeton jest syntetykiem, swoistym rzecznikiem między „górą” a resztą ludzi. W wyniku operacji mózgu, której doświadczył w dzieciństwie, musiał nauczyć się odgrywać emocje, rozpoznawać wzorce zachowań innych.

Wampiry w „Ślepowidzenie”

Watts prezentuje oryginalną koncepcję wampirów. Te istoty, wskrzeszone przez ludzi po setkach tysięcy lat, nie odczuwają upływu czasu, stale przeżywają każde wydarzenie na nowo.

Refleksje nad świadomością

Motywem przewodnim powieści jest świadomość i jej znaczenie. Watts zmusza nas do zastanowienia się nad naszym wpływem na podejmowane decyzje, czy możemy ufać naszym osądom, czy może wszyscy jesteśmy swoistymi somnambulikami?

Siri i Chelsea

Opis relacji między Sirim a Chelsea robi ogromne wrażenie. Niektóre momenty po prostu łamią serce.

Podsumowanie

„Ślepowidzenie” to jedna z najlepszych powieści science fiction. Powieść Petera Wattsa zmusza do myślenia, fabuła jest oryginalna i wciąga, a postacie są niepowtarzalne. Jest to wspaniały przyczynek do fantastyki naukowej, który gorąco polecam każdemu fanowi gatunku i nie tylko.

Udostępnij

O autorze

Jesteśmy pasjonatami wszelkiego rodzaju gier oraz światów literackich. Na naszym blogu zgłębiamy nieznane zakamarki rozrywki, dostarczając recenzji, analiz i inspiracji dla wszystkich entuzjastów gier w każdej formie.