grynieznane.pl

Blog tematyczny o grach i książkach

Gry planszowe

Naucz się grać! Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Naucz się grać! Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Znasz takie gry jak królewska gra z Ur, wari, senet, go, młynek czy tryktrak? To są najstarsze gry planszowe, które powstały! Gry planszowe to nie tylko dobrą rozrywką, mają też korzyści z naukowego punktu widzenia. Naucz się grać, zdecydowanie warto.

  • Tradycyjne i te współczesne
  • Naucz się grać, naucz się koncentrować
  • Psychologiczne korzyści grania
  • Dobry sposób na integrację
  • Lek na stres

Tradycyjne i te współczesne

Gry planszowe można podzielić na tradycyjne i współczesne. Te pierwsze zazwyczaj mają specjalne pola. Na nich są grane partie za pomocą przesuwania pionków w kolejności wcześniej ustalonych przez graczy. Liczba uczestników gry jest ściśle ustalona. Znaczna część gier ma kilka wariantów gry, różnią się one dodatkowymi zasadami ruchu czy bicia pionów czy liczbą graczy. Za to we współczesnych grach planszowych występuje fabuła w konkretnym czasie oraz przestrzeni. Są to gry na bazie symulacji. Tutaj nie zawsze występują plansze podzielone na pola. Plansze nawiązują wizualnie do tematyki – tytułu gry, Stawia się na niej elementy gry jak karty, żetony czy budynki. Część gier ma także jedną wspólną planszę i każdy z uczestników ma dodatkowo swoją własną. W tej grupie można wydzielić dwie kategorie gier – eurogry i ameritrash.

Naucz się grać, naucz się koncentrować

W czasie grania aktywują się różne obszary naszych mózgów. Pobudza się nasza logika, pamięć czy koncentracja, ale dlaczego? Zadania jakie występują w grach planszowych często wymagają analitycznego myślenia, planowania, tworzenia strategii. Czasem wykorzystują też refleks czy spostrzegawczość. Więc zdecydowanie można stwierdzić, że granie w gry stanowi swoisty trening dla naszego mózgu. Potrafi wspomagać rozwój intelektualny dzieci, więc warto też wykorzystywać gry w celu nauki na przykład języków czy innych przedmiotów szkolnych. Systematyczne granie w gry planszowe przez seniorów może przeciwdziałać rozwojowi demencji starczej i zachować jasność umysłu na jeszcze wiele lat życia.

Psychologiczne korzyści grania

Jedno z badań naukowych “International Journal of Geriatric Psychiatry” przeprowadzone w Hiszpanii w 2020 r. stwierdziło, że gry planszowe i karciane poprawiają płynność słowną, czyli umiejętność przypominania słów niezbędna podczas komunikacji.

Ta forma rozrywki również jest w stanie poprawiać zdolność do automatycznego, bezrefleksyjnego zachowania w razie potrzeby czy wpływa na elastyczność umysłową. Jest ona bardzo przydatna w przypadku konieczności przełączania się pomiędzy różnymi zadaniami, w krótkim czasie – na przykład jednoczesne gotowanie i opieka na dzieckiem.

naucz sie grac w scrabble

Dobry sposób na integrację

Jeśli nie masz pomysłu na wyjście ze znajomymi, na spokojnie możesz zaproponować wyjście do kawiarni z planszówkami. Taka forma spędzania czasu sprzyja socjalizacji. W czasie gry udzielamy się towarzysko poprzez wymianę zdania czy tworzenie strategii. Poprzez rozgrywki w miejscach publiczny czy też przez internet można poznać nowych ludzi, nauczyć się ich słuchać i rozumieć. Ponadto można stać się bardziej otwartą i empatyczną osobą. 

Lek na stres

Współczesny świat często funduje nam masę zmartwień, obowiązków, hałas czy pośpiech. Wszystkie te czynniki są mocno stresujące. Planszówki potrafią zredukować stres, ponieważ dają możliwość skupienia się na tu i teraz oraz odwracają naszą uwagę od codziennych wyzwań, co może przynieść uczucie ulgi i odprężenia. 

Ciekawe przykłady gier planszowych:

Zaskakujący jest fakt jak dużo pozytywów niesie granie w planszówki, od dobroczynnego wpływu na pracę mózgu, po zwiększenie ilości kontaktów społecznych czy redukcję stresu. Nie ma lepszych zajęć niż takie, które łączą przyjemne z pożytecznym. Naucz się grać, naucz się śmiać.

Udostępnij

O autorze

Jesteśmy pasjonatami wszelkiego rodzaju gier oraz światów literackich. Na naszym blogu zgłębiamy nieznane zakamarki rozrywki, dostarczając recenzji, analiz i inspiracji dla wszystkich entuzjastów gier w każdej formie.