Dzieci i śniadanie – to połączenie to czasem nie lada wyzwanie, a dorzućmy do tego jeszcze hasło “w podróży”. Robi się jeszcze trudniej. Zatem jakie są pomysły na zdrowe śniadanie dla dzieci? W artykule omówimy rozwiązania z szczególnym zwróceniem uwagi na dzieci w wieku przedszkolnym od 4 do 6 lat.
- Dlaczego śniadanie jest istotnym elementem diety dzieci?
- Czy zapotrzebowanie dzieci na składniki odżywcze różni się od dorosłych?
- Jaki powinien być idealny posiłek w podróży? – Pomysły na zdrowe śniadanie dla dzieci
Dlaczego śniadanie jest istotnym elementem diety dzieci?
Dzieci szczególnie w pierwszych latach życia są w nieustannym wzmożonym rozwoju, więc aby rozwijały się sprawnie, zdrowo potrzebują odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych. Dzięki temu ich organizmy będą silne i mniej podatne na pewne choroby – na przykład te występujące z niedoborów witamin i minerałów.
Czy zapotrzebowanie dzieci na składniki odżywcze różni się od dorosłych?
U dzieci w wieku przedszkolnym bardzo intensywnie rozwija się pamięć, są one bardzo aktywne fizycznie, rosną średnio 5-7 cm rocznie i przybierają na wadze około 2-3 kg. Z racji tych faktów jak jeszcze kilku innych ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze różni się w porównaniu do osób dorosłych. Dzieci w tym wieku potrzebują około 1400 kcal. Najwięcej energii te dzieci powinny otrzymywać z węglowodanów 53-58%, następnie z tłuszczy 30-35% i 12% z białka. Podstawowa róznicą w diecie dorosłej osoby jest wieksza ilość białka 15-25% i mniejsza ilość węglowodanów 45-60%, zaś 20-35% energii pochodzi z tłuszczy. Do najważniejszych witamin w wieku przedszkolnym zalicza się: wit. D, wit. A, wit. C, wit. E, niacynę i biotynę, więc jakie są pomysły na zdrowe śniadanie w podróży?
Jaki powinien być idealny posiłek w podróży? – Pomysły na zdrowe śniadanie dla dzieci
Idealny posiłek w podróży to taki, który łatwo się je. Dodatkowo mają być to rzeczy, które nasz maluch zje, najlepiej przygotować zdrowe wersje tego, co lubi jeść.
Owsiane gofry z masłem orzechowym i domową konfiturą
Takie gofry będą miały spora dawkę błonnika, zdrowe tłuszcze z masła orzechowego oraz węglowodany. Gdy przełożymy je i zrobimy z nich kanapkę, będą fajnym rozwiązaniem w podróży.
Jogurtowy miks
Dzieci często lubią jogurty, więc dobrym rozwiązaniem będzie jogurt naturalny lub owocowy, ale ten bez dodatku cukru z dodatkiem świeżych bądź liofilizowanych owoców, pełnoziarnistych płatków oraz orzechów. Wszystko można wymieszać wcześniej lub szykować osobno mieszankę suszonych owoców i płatków i później dodać, aby były chrupiące.
Mini tortille z sałatą, warzywami i gotowaną piersią z kurczaka
Dzieci z chęcią wezmą do ręki małą tortillę z chrupiącymi dodatkami, przy tym nie jest ona trudna w przechowaniu. Można przemycić w niej sałatę lub inne warzywa zielone, których dzieci zazwyczaj nie chcą jeść w bezpośredniej formie.
Naleśniki z twarożkiem słonecznikowym i warzywami
Na pewno będzie to nowa odmiana naleśników za to smaczna i zdrowa. Pasty warzywne można stosować w szeroki sposób w kuchni jako zamiennik masła, margaryny na kanapki czy jedzenie ich zamiast wędlin czy dodatek do ulubionych potraw – na przykład do gofrów na wytrawnie.
Pizzerki na spodzie z kalafiora
To prosty sposób by przemycić więcej warzyw, jeśli twoje dziecko za nimi nie przepada. Forma małej okrągłej pizzerki jaką również można zrobić, jest w sam raz na podróż.
Frytki z surowych bądź pieczonych warzyw, humus i wafle orkiszowe
Frytki szczególnie z pieczonych warzyw są bardzo smaczne i również nadają się do jedzenia na zimno, wraz z humusem, który jest pasta pełną wartościowych składników oraz waflami orkiszowymi, które mają dużo białka i błonnika stanowi dobrą propozycję na śniadanie.
Śniadaniowe muffinki jajeczne
Zabranie omletu lub jajecznicy w podróż może być kłopotliwe, za to muffinki brzmią świetnie! Będą smaczne zarówno na ciepło jak i na zimno.
Uczenie dzieci zdrowego odżywiania od najmłodszych lat jest jedną z lepszych rzeczy jakie każdy rodzic może zrobić. Zdrowe posiłki w podróży uczą, że zdrowie zawsze jest ważne, nie tylko na co dzień. Ważne jest aby nie popadać ze skrajności w skrajność i pozwolić czasem dziecku na mniej zdrową przekąskę. Bardzo rozsądną opcją jest prowadzenie diety w formie proporcji 80/20 – 80 % zdrowych posiłków, 20 % mniej zdrowego jedzenia. A ty jakie znasz pomysły na zdrowe śniadanie dla dzieci w podróży?