grynieznane.pl

Blog tematyczny o grach i książkach

Książki

Diuna: Książka, która zdefiniowała gatunek science fiction

Diuna: Książka, która zdefiniowała gatunek science fiction

Powieść science fiction Franka Herberta, „Diuna”, to literacka legenda, która od momentu premiery w 1965 roku wywiera ogromny wpływ na gatunek. Wielu czytelników może jednak zastanawiać się, ile tomów ma ta seria i w jakiej kolejności powinno się je czytać. W tym artykule odpowiemy na te pytania, przybliżając jednocześnie historię i znaczenie tej niezwykłej książki.

Diuna: Powieść, która zmieniła science fiction

Najpierw jednak warto zrozumieć, co sprawia, że „Diuna” jest tak wyjątkowa. Powieść Herberta, choć opublikowana prawie 60 lat temu, nadal zachwyca i inspiruje czytelników na całym świecie. To dzieło, które bezprecedensowo przełamało panujące w latach 60. tendencje literackie, tworząc oryginalne uniwersum, które odważnie wymykało się wszelkim schematom.

Diuna to oszałamiające połączenie przygody, mistycyzmu, ekologii i polityki. Akcja powieści rozgrywa się w bardzo odległej przyszłości, a fabuła opowiada o walce między dwoma arystokratycznymi rodami, Atrydow i Harkonnenow, o władzę nad planetą Arrakis (znana również jako Diuna) i jej cennymi zasobami. Pomimo że powieść zalicza się do gatunku science fiction, jej ton i tematyka są niesamowicie stonowane i filozoficzne.

Diuna: Ile tomów ma ta seria?

„Diuna” to bez wątpienia najbardziej znana książka Herberta, ale nie jest jedynym tomem w tej serii. W rzeczywistości, „Diuna” to pierwsza książka w sześciotomowym cyklu znanym jako „Kroniki Diuny”. Oto one:

  1. „Diuna” (1965)
  2. „Mesjasz Diuny” (1969)
  3. „Dzieci Diuny” (1976)
  4. „Bóg Imperator Diuny” (1981)
  5. „Heretycy Diuny” (1984)
  6. „Kapitularz Diuny” (1986)

Każdy z tych tomów jest ze sobą ściśle powiązany fabularnie, więc powinny być czytane w powyższej kolejności.

Diuna: Kontynuacje po śmierci Herberta

Po śmierci Franka Herberta w 1986 roku, jego syn Brian Herbert wraz z Kevinem J. Andersonem przejęli opiekę nad uniwersum „Diuny”. Na podstawie szczegółowych notatek Franka Herberta, Brian i Anderson dokończyli „Kroniki Diuny”, publikując dwa dodatkowe tomy: „Łowcy Diuny” (2006) i „Czerwie Diuny” (2007).

Dodatkowo, duet Herbert-Anderson stworzył kilka nowych serii osadzonych w uniwersum „Diuny”, w tym „Preludium do Diuny”, „Legendy Diuny” i „Wielkie Szkoły Diuny”. Obecnie pracują nad tetralogią „Bohaterowie Diuny”.

Diuna: Ekranizacje

„Diuna” doczekała się do tej pory dwóch ekranizacji. Najnowsza adaptacja, wyreżyserowana przez Denisa Villeneuve’a, jest oparta tylko na pierwszej połowie pierwszego tomu serii. Druga połowa ma być zaadaptowana w drugim filmie, którego premiera zapowiedziana jest na 2023 rok.

Podsumowanie

„Diuna” Franka Herberta to nie tylko klasyka gatunku science fiction, ale także seria, która zdefiniowała wiele konwencji tego gatunku. Jej wpływ na kulturę jest nie do przecenienia, a liczba tomów i kontynuacji świadczy o jej niezwykłej popularności i znaczeniu. Czytając „Diunę”, warto pamiętać o kolejności tomów i czerpać z tej niezwykłej opowieści jak najwięcej.

Udostępnij

O autorze

Jesteśmy pasjonatami wszelkiego rodzaju gier oraz światów literackich. Na naszym blogu zgłębiamy nieznane zakamarki rozrywki, dostarczając recenzji, analiz i inspiracji dla wszystkich entuzjastów gier w każdej formie.