Żabki lubią skakać, jedzenie na patelni, bierki i dzieci też! Oto ciekawe gry planszowe dla dzieci, które pomogą im nauczyć się zręczności.
- Robić coś zręcznie, czyli jak?
- Balansujące żabki – gra planszowa dla dzieci
- Wesołe patelnie – witamy w kulinarnym świecie!
- Bierki – prosta gra czy jednak nie?
Robić coś zręcznie, czyli jak?
Zręczność oznacza, że dana osoba jest sprawna fizycznie. Doskonała zręczność oznacza, że ktoś wykonuje ruchy z zakresu aktywności fizycznych bardzo płynnie, zwinnie. Zręczność odnosi się do zdolności motorycznych dłoni, palców czy ruchów ciała. Aby wykonać dany ruch ciałem lub jego częścią, człowiek potrzebuje zrobić szereg skoordynowanych ze sobą działań. Wykorzystuje przy tym mięśnie, układ kostny, nerwowy czy zmysł wzroku. U dzieci bardzo ważne jest kształtowanie tak zwanej małej motoryki, które wykorzystuje drobne gesty czy ruchy dłońmi i palcami. Ćwicząc palce bardzo silnie jest zaangażowana kora mózgowa, przez co dzieci z mocniej rozwiniętą drobna motoryką mają lepiej rozwinięty mózg.
Balansujące żabki – gra planszowa dla dzieci
Jest to jedna ze zręcznościowych gier wydana przez firmę Djeco, która polega na budowaniu konstrukcji z lili i palików, na które trzeba później postawić żabki, tak aby z niej nie spadły. Konstrukcję buduje się na załączonym do gry jeziorku. Gracz otrzymuje punkt, gdy jeden z elementów gry spadnie z konstrukcji. W grę może grać od dwóch do czterech osób.
Wesołe patelnie – witamy w kulinarnym świecie!
Wesołe patelnie – gra planszowa wydana przez Roter Kafer. Jest to planszówka dosłownie dla każdego. W tę grę również może grać od dwóch do czterech osób. Celem gry jest jak najszybciej zebrać wszystkie składniki, które są na patelniach. Prowadzący grę wyjmuje z woreczka, kartonik z rysunkiem konkretnego składnika dania. Pozostali gracze mają jak najszybciej przykryć dany składnik swoją patelnią. Kto pierwszy zbierze wszystkie składniki krzyczy “patelnia” i wygrywa.
Ta planszówka uczy spostrzegawczości, sprytu, ćwiczy szybkość reakcji i refleks. Dzięki niej można trenować cenne umiejętności oraz dobrze się bawić.
Bierki – prosta gra czy jednak nie?
Tradycyjny zestaw bierek składa się z 34 patyczków. Mają różne zakończenia: trójząb, wiosło, harpun, bosak lub oszczep. Gra rozpoczyna się rozrzuceniem na stół bierkę, trzymanych wcześniej w jednej garści. Gracz, ma zadanie zebrać jak najwięcej bierek w swojej kolejce, tak aby nie poruszyć pozostałymi bierkami, które są na stole. Bierki można zbierać ręką lub pomóc sobie zebranymi wcześniej patyczkami. Gra toczy się do chwili zebrania wszystkich bierek ze stołu. Na koniec liczymy punkty. Według następującej punktacji:
- trójząb – widełki – 20 punktów
- harpun – bierka z ostrym zakończeniem – 15 punktów
- wiosło – bierka z płaskim zakończeniem – 10 punktów
- bosak – bierka z haczykiem – 5 punktów
- oszczep – prosta bierka – 1 punkt
Wygrywa ten, kto ma najwięcej punktów. W grze potrzeba robić bardzo ostrożne i precyzyjne ruchy.
Zdecydowanie gry planszowe dla dzieci są znakomitą formą spędzania czasu i mogą być dobrą zabawą dla całej rodziny!