Szachy mają długowieczną tradycję i są grą, która nadal nie wychodzi z mody. Jak grać zatem w szachy, aby nasza gra była ciekawsza, a rozgrywki wyglądały niczym z serialu Gambit Królowej?
- Banał, a jednak robi różnicę – ustawienie planszy
- Na czym polega otwarcie szachowe?
- Nietypowe ruchy szachowe, których nie znałeś
Banał, a jednak robi różnicę – ustawienie planszy w szachach
Żeby zacząć się uczyć strategii gry, warto zacząć od prawidłowego ustawienia szachownicy. Ustawia się ją w taki sposób, aby każdy z zawodników miał przed sobą w prawym dolnym rogu jasne pole. W partii szachowej można wyróżnić trzy fazy: debiut, grę środkową i końcówkę. W każdej z nich warto zwrócić uwagę na inne aspekty gry. Białe pionki mają pierwszeństwo ruchu, daje to niewielką przewagę, osobie która zaczyna partię, ze względu, że wtedy ma szansę przeprowadzić atak od razu.
Artykuły w podobnym temacie:
- Jak grać w pokera efektywnie?
- Poznaj zasady gry w makao i nie nudź się więcej!
- Jakie gry zabrać na wakacje? Podpowiadamy!
Na czym polega otwarcie szachowe?
W otwarciu szachowym ważne jest to, aby jak najszybciej wprowadzić swoje figury do walki, chronić króla na przykład poprzez wykonanie roszady czy walczyć o przewagę nad centrum szachownicy. Grać w szachy, aby wygrać? W tej grze istotny jest każdy ruch. Warto poznać kilka ze strategii otwarcia partii szachowej. Poniżej kilka z nich.
Partia włoska to seria ruchów rozpoczynająca się od 1. e4 e5 2. Sf3 i Sc6 3. Gc4. Ma na celu przejęcie centrum planszy oraz wprowadzenie skoczka i gońca w pole walki. Dzięki tej zagrywce możemy szybko wykonać krótką roszadę.
Obrona francuska to ruch e6, który jest odpowiedzią na ruch e4. Daje ona zabezpieczenie najsłabszego punktu u czarnych – pola f7, ale kosztem trudności z wprowadzeniem gońca c8 do gry.
Celem partii hiszpańskiej jest stworzenie presji na centralnego piona czarnych. Jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych otwarć szachowych. Tutaj białe atakują od razu skoczka, który broni piona na E5. Zapis ruchów 1.e4 e5 2.f3 c6 3. b5.
Obrona słowiańska jest również otwarciem i to bardzo solidnym. Zakłada wzmocnienie piona D5 innym pionem. Dzięki temu zawodnik grający czarnymi może swobodnie grać większością figur. Minusem tego otwarcia jest to, że może stwarzać problemy wprowadzenie do gry skoczka z pola B8.
Obrona sycylijska często jest wykorzystywana przez zawodników, którzy poruszają się czarnymi figurami – 1.e4 c5. Jest to zagranie dla osób preferujących agresywne rozgrywki
Obrona Caro-kann polega na ruchach 1. E4 c6 oraz 2. d4 d5 skupia się na utworzeniu solidnej struktury pionków, czarne tutaj przykładają mniejszą wagę do wprowadzania do gry innych figur w początkowej fazie partii.
Nietypowe ruchy szachowe, których nie znałeś
Roszada jest kolejną specjalną zasadą, dość znaną, ale czy każdy potrafi poprawnie ją wykonać? Roszada polega na przesunięciu króla o dwa pola w stronę wieży oraz przestawieniu wieży z rogu na drugą stronę obok króla. Kiedy można zrobić roszadę? Jednocześnie trzeba spełnić cztery warunki takie jak:
- między królem i wieżą nie może stać żadna figura
- król nie może być szachowany oraz nie może zająć pola po roszadzie na którym byłby szachowany
- potrzeba, aby był to pierwszy ruch króla w rozgrywce
- potrzeba, aby był to pierwszy ruch wieży w rozgrywce
Można wyróżnić dwa rodzaje roszady: „krótką” – roszada jest w stronę wieży, która jest bliżej oraz „długą” – roszada jest w stronę wieży, która jest dalej od króla.
Kolejnym z ciekawych ruchów piona jest bicie w przelocie. Gdy pion przeciwnika porusza się po raz pierwszy, może poruszyć się o dwa pola do przodu. Jeśli wykona taki ruch i obok niego, równolegle będzie stał pion przeciwnika, może wykonać bicie w przelocie. Jednak jedynie od razu po wykonaniu przesunięcia o dwa pola rywala, później ta zasada już nie obowiązuje.
Fascynujące jest to, że pion jest jedyną figurą, która może ulec transformacji na inną dowolną figurę oprócz króla. Największą ilością możliwości ruchów szachowych odznacza się hetman, jednak warto wziąć pod uwagę do promocji inne figury, rozważając aktualną sytuację na planszy.
Jak grać w szachy? Odpowiedź jest jedna – jak najczęściej. Jest to gra ekstremalnie kreatywna, dająca niezliczoną ilość ruchów. Uczy takich umiejętności jak analizowanie, myślenie strategiczne, zapamiętywanie czy koncentracja. Każda z tych zdolności jest bardzo cenna w codziennym życiu. To jak? Kiedy grasz swoją pierwszą lub kolejną rozgrywkę szachową godną perskiego króla?