W Europie ze Steama najwięcej danych pobierają Niemcy

Firma Valve nie ujawnia informacji dotyczących lokalizacji wszystkich użytkowników Steama, ale coś niecoś na temat tego, gdzie ta usługa cieszy się największą popularnością, mówią nam publicznie dostępne statystyki pobranych danych. Wskazują one dość wyraźnie, że prawie za połowę całego ruchu na tej platformie odpowiadają Stany Zjednoczone i Chiny, przy czym ten drugi kraj jest niepodważalnym liderem tego nietypowego rankingu. To właśnie w Państwie Środka ściąga się najwięcej gier, a tylko w ubiegłym tygodniu transfer zamknął się w 183,2 petabajtach. Chińczycy odpowiadają więc za 24,9% całego globalnego ruchu, a Stany Zjednoczone 20%.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Europie, zapewne dlatego, że mamy tu znacznie mniejsze państwa pod względem liczby ludności. Jeśli weźmiemy pod uwagę kraje położone w całości na Starym Kontynencie, to najwięcej danych ze Steama pobiera się w Niemczech. W ostatnich siedmiu dniach były to dokładnie 33 petabajty, co stanowi zaledwie 4,5% globalnego ruchu. Oczywiście lepszy rezultat zanotowałaby Rosja (43,9 PB, czyli 6%), ale tylko część tego kraju położona jest w Europie, więc nie uwzględnimy jej w tym zestawieniu.

Stricte europejskie podium zamyka Wielka Brytania (3,4%) i Francja (2,5%). Polska, co warto podkreślić, znajduje się w tym rankingu na czwartym miejscu. W ostatnich siedmiu dniach nasi rodacy pobrali ze Steama 13,3 PB danych, co stanowi 1,8% globalnego ruchu. Tuż za nami plasują się Hiszpanie, a na szóstym miejscu Ukraińcy z wynikiem 8,2 PB. Co ciekawe, trwająca u naszych wschodnich sąsiadów wojna niespecjalnie wpływa na tę statystykę – można jedynie stwierdzić, że teraz jest lepiej, niż było na początku konfliktu. W pierwszym tygodniu rosyjskiej agresji na Ukrainie pobrano ze Steama prawie 7 petabajtów danych, co upamiętnił UV w swoim tweecie z 1 marca 2022 roku.

Ukraińcom obecnie ustępują Holendrzy (6 PB), Szwedzi (5,4 PB), Włosi (5,3 PB), a także Czesi (4,1 PB), którzy zamykają pierwszą dziesiątkę zestawienia. Ciekawym przypadkiem jest ten przedostatni, bo pod względem liczby ludności Włochy ustępują w Europie jedynie Niemcom, Wielkiej Brytanii i Francji. Można śmiało założyć, że Steam nie jest tam zbyt popularny, skoro kraj niemal dwukrotnie bardziej zaludniony niż Polska, notuje prawie trzykrotnie gorszy wynik.

Globalne statystyki ruchu na Steamie, to ogólnie ciekawy temat. Zapoznając się z udostępnianą przez firmę Valve mapką, można zauważyć np. że w minionym tygodniu ktoś odpalił usługę na Antarktydzie. Co prawda pobrał z niej raptem 402 kilobajty, ale lepsze to niż nic.