Bohater gry Far Cry i Szakal z Far Cry 2 to jedna i ta sama osoba

Dla fanów serii Far Cry wydarzeniem miesiąca z pewnością jest premiera jej nowej, szóstej odsłony, ale społeczności skupionej wokół tej marki nie uszedł uwadze inny związany z nią fakt. Kilka dni temu wyszło na jaw, że Jack Carver – główny bohater pierwszej gry, stworzonej jeszcze przez studio Crytek – to dokładnie ta sama osoba, na którą polujemy w wydanej w 2008 roku „dwójce”. Informacja ta jest dość zaskakująca, ponieważ nie tylko potwierdza teorię, którą fani żyją od lat, ale również dlatego, że jeszcze bardziej ją komplikuje.

Choć Far Cry 2 jest oficjalną kontynuacją „jedynki”, to gra ma niewiele elementów wspólnych z pierwowzorem, poza samym strzelaniem, rzecz jasna. Deweloperzy Ubisoftu pozwolili wybrać bohatera spośród kilku nowych śmiałków, a celem zmagań była likwidacja Szakala – handlarza bronią w fikcyjnym, afrykańskim państewku. Akcja strzelaniny toczyła się w 2008 roku, a więc siedemnaście lat wcześniej przed wydarzeniami, których świadkiem byliśmy w pierwszej odsłonie serii Far Cry. Obecność Jacka Carvera nie miała więc żadnego sensu i postać została kompletnie pominięta w fabule.

Za usunięciem Jacka, zmianą dat i settingu stały też inne względy. Ubisoft uważał, że nie ma sensu w żaden sposób odnosić się do poprzednika, bo fani gry Far Cry tego nie potrzebowali. Dyrektor kreatywny gry, Clint Hocking, przekonywał rok przed premierą „dwójki”, że zapytano miłośników o to, kim jest Jack Carver, ale gracze albo tego nie wiedzieli, albo mieli to gdzieś. Ubisoft nie miał więc skrupułów, żeby stworzyć zupełnie nową opowieść w ramach serii i tego schematu trzyma się zresztą do dziś.

Szakal w Far Cry 2

Ten sam Hocking wyznał jednak kilka dni temu, że Carver jednak w grze gości, a jest nim wspomniany wcześniej Szakal. Miłośnicy serii Far Cry nigdy nie poznali wcześniej prawdziwej tożsamości rywala, bo handlarz funkcjonuje w strzelaninie wyłącznie pod pseudonimem. Istniały jednak przesłanki, które pozwalały już wcześniej im zakładać, że może chodzić o tę samą osobę.

Przede wszystkim widać wyraźne podobieństwo wizualne pomiędzy Szakalem, a Jackiem, zwłaszcza na grafikach stworzonych z myślą o grze Far Cry: Instincts. Drugim i bardziej konkretnym dowodem są pliki z teksturami Szakala, które znajdują się w Far Cry 2. Wszystkie te grafiki bez wyjątku mają w nazwie imię i nazwisko bohatera „jedynki”. Przez lata nikt jednak nie potwierdził, że podejrzenia społeczności są słuszne, więc teoria pozostawała jedynie teorią. Aż do teraz.

Napisaliśmy wcześniej, że potwierdzenie Hockinga jeszcze bardziej to wszystko komplikuje i jest to prawda. Problem sprawia nieścisłość w czasie. Akcja gry Far Cry toczy się w 2025 roku a Far Cry 2 w 2008. Szakal jest starszy w „dwójce” niż Jack w „jedynce”, więc siłą rzeczy to się po prostu nie klei. Słowa Hockinga uważamy jednak za wiążące. Po pierwsze, to on pociągał za sznurki podczas produkcji sequela, więc wie lepiej, a po drugie, wiek bohatera nie ma w zasadzie żadnego znaczenia. To tylko ciekawostka i tak ją traktujmy.