Fani gry Kingdom Come walczą o korektę notki o królu Karolu IV na Wikipedii

Po uruchomieniu gry Kingdom Come: Deliverance możemy zobaczyć niespełna dwuminutowe intro, w przystępny sposób wprowadzające nas w realia historyczne. Mowa jest w nim m.in. o czeskim królu Karolu IV Luksemburskim, którego panowanie przyniosło nie tylko okres pożądanego w tamtych czasach pokoju, ale wpłynęło również pozytywnie na rozwój całego królestwa. Ten krótki tekst z filmu prezentował się na tyle dobrze, że któryś z fanów erpega postanowił umieścić go w notce dedykowanej temu władcy na łamach anglojęzycznej Wikipedii. Czyn ten spowodował małą wojnę z moderatorami serwisu, która na dobrą sprawę trwa do dziś.

Pierwsza fanowska edycja wikipedycznego wpisu została dokonana 24 kwietnia 2019 roku, a więc rok po premierze KCD. Jeden z bywalców dedykowanego grze subreddita pochwalił się publicznie, że wplótł do notki całe pierwsze zdanie z intra, a jego korekta została zaakceptowana. Nie na długo, jak się okazało, ale z racji tego, że pomysł społeczności się spodobał, to inni ludzie zaczęli w podobny sposób manipulować treścią wpisu, nierzadko umieszczając w nim cały fragment poświęcony Karolowi, łącznie z informacją, że na jego pogrzeb przyszło siedem tysięcy osób. Taka wersja notki istniała jeszcze pięć miesięcy temu, a komentujący temat na Reddicie ludzie pochlebnie oceniali inicjatywę, uznając ją za całkiem zabawną.

Od czasu do czasu można zobaczyć notkę zawierającą cały fragment o królu Karolu, przepisany z gry.

Moderatorzy Wikipedii zorientowali się w końcu, że wspomniane fragmenty są kopiowane słowo w słowo z gry i zaczęli kasować je z adnotacją, że pochodzą one z Kingdom Come: Deliverance. Fani pozostawiali nieugięci i skasowane zdania przywracali, ubarwiając tym samym całą notkę. Ostatnia taka akcja miała miejsce miesiąc temu i znów spotkała się ze stanowczą reakcją moderacji. Tym razem jednak sięgnięto po mocniejsze argumenty. Biorąc pod uwagę, że problem eskaluje, wikipedyści zabrali możliwość edycji całego wpisu ludziom z zewnątrz. Blokada jest czasowa i potrwa do 13 października, więc można śmiało założyć, że niedługo później społeczność przypomni sobie o sprawie i kolejny raz dokona korekty.

Swoją drogą, fani gry Kingdom Come: Deliverance są znani z podobnych żarcików od dawna. Przez długi czas w serwsie Google Maps dodawali oni do istniejących w rzeczywistości lokacji ich zdjęcia złapane w grze, ale te z czasem zostały usunięte. Do dziś na prawdziwej mapie regionu jest za to wbita pinezka, podająca położenie jednego z ukrytych w erpegu skarbów. Oznaczono w ten sposób dokładnie to samo miejsce, w którym kosztowności zakopano w grze.

Na mapach Google’a do dziś tkwi pinezka podająca położenie ukrytego skarbu.