W Łodzi powstaje największy w Polsce mural z Wiedźminem

Łódź coraz mocniej promuje się Wiedźminem. Po ustanowieniu wiedźmińskiego skweru w październiku 2018 roku, tamtejszy Urząd Miasta poinformował o rozpoczęciu prac nad muralem, który będzie nawiązywać do uniwersum stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego. Pochodzący z Łodzi pisarz powinien być z tego faktu zresztą zadowolony, bo powstające obecnie malowidło z pewnością będzie największą tego typu pracą w Polsce, a może nawet na świecie.

Informację o nowej inwestycji podano do wiadomości 10 września bieżącego roku, ale celowo wstrzymywaliśmy się z publikacją, żeby sprawdzić czy prace faktycznie ruszą w zakładanym wcześniej terminie. Dzięki naszemu Czytelnikowi, Dariuszowi, któremu przy okazji serdecznie dziękujemy, wiemy już, że sprawa jest już w roku, a pierwsze efekty możecie podziwiać na zamieszczonym niżej zdjęciu.

Mural powstaje na tzw. „łódzkim Manhattanie”, czyli ogromnym bloku zlokalizowanym przy ul. Piotrkowskiej 182. Artyści pokryją w sumie trzy ściany od północnej strony, tworząc jednolite malowidło, które ma być inspirowane obrazem „Wędrowiec nad morzem mgły” Caspara Davida Friedricha z 1818 roku. Obecnie ukończony jest już pierwszy fragment muralu, a rozstawiane rusztowanie przy drugiej ścianie sugerują, że wkrótce rozpoczną się prace nad drugą, nieco węższą częścią. Gotowe dzieło ma mieć aż 76 metrów wysokości i 2000 metrów kwadratowych powierzchni, co oznacza, że będzie to największy wiedźmiński mural w Polsce.

Prace zostaną ukończone prawdopodobnie w październiku. Początkowo planowano jego odsłonięcie podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, który wystartuje w najbliższą sobotę, ale z oczywistych względów ten termin wydaje się być mało realny.