Po latach więcej osób wybiera kobietę w serii gier Mass Effect

W miniony wtorek firma Electronic Arts udostępniła w swoich serwisach społecznościowych krótkie podsumowanie dokonań graczy w Mass Effect: Edycja legendarna, czyli remasterach trzech pierwszych odsłon serii. Na kilku obrazkach przedstawiono szereg interesujących informacji, więc dowiedzieliśmy się na przykład, który z naszych towarzyszy ma największe szanse na przeżycie misji samobójczej w „dwójce” oraz na kogo stawialiśmy najczęściej, kompletując drużynę w pierwowzorze. Ujawniono również dane o wyborze płci dla komandora Sheparda i to one przykuły naszą szczególną uwagę, bo okazało się, że FemShep cieszy się w tym względzie większą popularnością niż kiedyś.

Deweloperzy gier z serii Mass Effect kilkukrotnie publikowali tego typu informacje odnośnie trylogii, a ostatni taki przypadek mieliśmy w marcu 2013 roku, czyli po premierze trzeciej odsłony cyklu. Wówczas okazało się, że męski Shepard miał miażdżącą przewagę nad swoim kobiecym alter ego i takiego wyboru dokonało aż 82% graczy, którzy dotarli do końca opowieści o Żniwiarzach. Po latach ta różnica zmalała na korzyść FemShep i w edycji legendarnej, po żeńską postać sięgnęło już 32% graczy. Choć nie da się ukryć, że do parytetu wciąż jest tu daleko, to jednak wyraźny krok w jego kierunku został zrobiony i „Shepardzica” nie jest już tak dyskryminowana przez fanów serii, jak to dawniej bywało.

Firma Electronic Arts już lata temu starała się spopularyzować protagonistkę, widząc wyraźnie, że nie cieszy się ona popularnością. Największą intensyfikację działań w tym obszarze mieliśmy przy okazji premiery gry Mass Effect 3 w 2021 roku, gdzie pannę Shepard pokazywano na grafikach promocyjnych równie często, co komandora mężczyznę. Wówczas na niewiele się to zdało, a 18% było naprawdę mizernym wynikiem, zwłaszcza, że deweloperzy musieli włożyć w przygotowanie bohaterki równie dużo wysiłku, co w przypadku męskiego Sheparda. W przypadku edycji legendarnej takich wysiłków już nie podejmowano. Na najbardziej znanej ilustracji promującej remaster, Widmo nosi hełm, więc nie jesteśmy w stanie określić jego płci. W przypadku oficjalnych zrzutów ekranu, komandor Shepard jest tylko na jednym obrazku, a FemShep pokazuje swoją twarz na dwóch, ale to akurat niczego nie przesądza.

Wszystkie grafiki, które opublikowała we wtorek firma Electronic Arts, znajdziecie powyżej. Na koniec zachęcamy Was do wypełnienia krótkiej ankiety, która pozwoli zbadać nam Wasze preferencje w omawianym temacie.

W gry z serii Mass Effect grałem lub grałam...

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...