Fan sprawdził, ile przedmiotów może unieść główny bohater Skyrima

Zastanawialiście się kiedyś, ile rzeczy mógłby unieść główny bohater gry The Elder Scrolls V: Skyrim? Pytanie to nurtowało jednego z fanów tej produkcji, więc postanowił poszukać on odpowiedzi na największym internetowym forum, czyli Reddicie. Rozwiązanie nadeszło bardzo szybko, dzięki uprzejmości jednego z jego kolegów. TheBlackNumenorean dowiódł, że Dovahkinn mógłby posiadać w ekwipunku dokładnie 2 147 483 647 przedmiotów. Tyle sama wynosi też maksymalna wartość udźwigu, czyli parametru ograniczającego możliwość noszenia przez gracza zbyt wielu gratów jednocześnie.

Wykorzystując narzędzia do edycji plików z zapisami gry, TheBlackNumenorean najpierw pozbył się wszystkich noszonych przedmiotów, a następnie włożył do niego ponad dwa miliardy sztabek stali. Dlaczego akurat tyle? Fan podejrzewał, że deweloperzy z Bethesda Game Studios ustawili limit na maksymalnej 32-bitowej liczba całkowitej, a więc 2 147 483 647 (231), i nie pomylił się. Po odpaleniu erpega miał on dokładnie tyle sztabek, ile wpisał, a w sumie ważyły one 2 147 483 647 jednostek udźwigu, bo sztabki stali mają wagę równą „1”. Kiedy TheBlackNumenorean dodał do ekwipunku jeszcze jeden taki przedmiot, już w samej grze, to licznik przekręcił się. Skyrim odnotował wyjście poza maksymalną dopuszczalną wartość i automatycznie usunął mu wszystkie surowce z ekwipunku, zerując też przy okazji udźwig.

TheBlackNumenorean postanowił zrobić jeszcze jeden test. Tym razem sztucznie dodał nie tylko ponad dwa miliardy sztabek stali, ale również tyle samo sztabek złota. Po odpaleniu gry okazało się, że udźwig wynosi 2 147 483 647, mimo że teoretycznie taka liczba przedmiotów powinna ważyć dwa razy więcej. Otrzymał więc ostateczny dowód na to, że Skyrim nie jest w stanie wyjść poza maksymalną 32-bitową liczbę całkowitą. Innymi słowy, Dovahkinn może mieć 2 147 483 647 dowolnych przedmiotów w ekwipunku lub udźwig o takiej samej liczbie. Po przekroczeniu tych wartości erpeg nie wywali się do pulpitu z błędem, ale gra dokona automatycznego resetu liczby gratów lub udźwigu do zera.

Czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla samej gry? Oczywiście nie. Wspomniana liczba jest tak ogromna, że choćbyśmy stanęli na głowie, nigdy nie bylibyśmy znaleźć lub wytworzyć tylu przedmiotów, by przekręcić licznik. To samo zresztą tyczy się przekroczenia dopuszczalnej wagi ekwipunku. Nie zmienia to faktu, że jest to sama w sobie interesująca ciekawostka. Nawet po zniesieniu wszelkich – wydawałoby się – ograniczeń w postaci modów, w końcu nastąpiłoby zderzenie ze ścianą, bo worek, owszem, jest bardzo pojemny, ale z pewnością ma dno.