Red Dead Redemption 2 miało premierę w rocznicę słynnej strzelaniny

Choć nikt tego nigdy oficjalnie nie potwierdził, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że data premiery gry Red Dead Redemption 2 nie została wybrana przypadkowo. 26 października 2018 roku, a więc w dniu, kiedy długo oczekiwany western firmy Rockstar Games trafił wreszcie do sklepów, obchodziliśmy interesującą rocznicę. Dokładnie 137 lat wcześniej doszło do jednego z najbardziej znanych incydentów w historii Dzikiego Zachodu, czyli strzelaniny w O.K. Corall. Trwająca trzydzieści sekund wymiana ognia w miasteczku Tombstone, podczas której wystrzelono trzydzieści pocisków, doprowadziła do śmierci trzech bandziorów z gangu Kowbojów. Jeśli chodzi o stróżów prawa, dwóch braci Earp zostało w niej rannych, podobnie jak Doc Holliday, który z zawodu był dentystą.

Strzelanina była wynikiem konfliktu pomiędzy wspomnianym już gangiem Kowbojów, a braćmi Earp. Ci ostatni ingerowali w przestępcze operacje grupy, dlatego coraz częściej spotykali się z licznymi pogróżkami ze strony bandytów. Bezpośrednia konfrontacja miała raz na zawsze rozwiązać narastający problem. 26 października 1881 roku czterech stróżów prawa starło się z pięcioma Kowbojami w pobliżu stadniny koni (wbrew temu, co sugeruje nazwa, do wymiany ognia nie doszło na terenie obiektu) i każda ze stron oddała kilkanaście strzałów.

Spośród szeryfów jedynie Wyatt Earp wyszedł z opresji bez szwanku. Pozostali bandyci, którzy nie zginęli na miejscu, zdołali zbiec, a jeden z nich – Ike Clanton – utrzymywał, że był nieuzbrojony. Gangster doprowadził nawet później do procesu, w którym oskarżeni byli bracia Earp i Doc Holliday (według zeznań, Earpowie mieli zastrzelić swoich rywali z zimną krwią, kiedy ci de facto się poddali unosząc ręce w górę), ale sąd nie dał wiary rewelacjom Clantona i całą czwórkę uniewinnił.

Kadr z filmu Tombstone.

Jak już wspomnieliśmy, strzelanina w O.K. Corral to jedna z najbardziej znanych wymian ognia, jaka miała miejsce na Dzikim Zachodzie, nic zatem dziwnego, że chętnie wykorzystywana jest ona w szeroko rozumianej popkulturze. Do incydentu odnosi się m.in. nakręcony w 1993 roku film Tombstone, w którym w rolę Wyatta Earpa brawurowo wcielił się Kurt Russell.

Samo miasteczko istnieje do dziś i stanowi atrakcję turystyczną dla wszystkich miłośników Dzikiego Zachodu. Położone w stanie Arizona Tombstone oferuje nie tylko muzea i obiekty związane ze słynną strzelaniną, ale również rozmaite pokazy i imprezy. Tą najbardziej znaną jest festiwal Helldorado Days, który odbywa się (a jakże!) w październiku każdego roku. Uczestnicy mogą wówczas oglądać różne grupy artystyczne, które zostały zaproszone przez organizatorów, a także być świadkiem wyjątkowej parady.