Detroit: Become Human prezentuje ciekawe wyniki odnośnie wiary w Boga

W maju miną trzy lata od premiery gry Detroit: Become Human, czyli ostatniego – jak na razie – dzieło studia Quantic Dream. Od tego momentu zmieniło się sporo, bo gra została rozdana „za darmo” posiadaczom konsol PlayStation w ramach usługi PlayStation Plus i doczekała się ona również pecetowej wersji, która trafiła do sprzedaży w grudniu 2019 roku. Sam produkt przenosi nas w niedaleką przyszłość i pozwala zobaczyć, jak będzie wyglądać świat, kiedy jakiejś korporacji uda się stworzyć inteligentne maszyny, niczym nie różniące się na pierwszy rzut oka od zwykłych ludzi. Oprócz głównego wątku fabularnego, który powinien wystarczyć na minimum dziesięć godzin zabawy, ekipa Davida Cage’a przygotowała też kilka innych niespodzianek. Jedną z nich jest arcyciekawa ankieta i to właśnie jej poświęcimy odrobinę miejsca.

Deweloperzy umieścili w menu głównym Detroit androida, który zwraca się bezpośrednio do grającego, burząc przy okazji tzw. czwartą ścianę. W zależności od tego ile czasu spędzimy z grą, Chloe ma różne rzeczy do powiedzenia, a już po zaliczeniu kilku(nastu) rozdziałów zaoferuje nam wypełnienie dość osobliwej ankiety. Zawiera ona dziesięć prostych pytań, pozwalających określić nasz stosunek do androidów, technologii, a także wiary w Boga. Wyniki uzyskane w ankietach są sumowane i przedstawiane w formie procentów, dzięki czemu możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy inni ludzie myślą podobnie do nas. Można to zrobić w dowolnym momencie, odwiedzając menu główne.

Nie wiemy oczywiście, ile tak naprawdę osób wspomnianą ankietę wypełniło, ale zakładając, że gra jest dostępna dwóch platformach i swego czasu trafiła też do PlayStation Plus, to można śmiało założyć, że jest ich całkiem sporo. Rezultaty uzyskane od tej grupy są szalenie interesujące, bo okazuje się, że zaledwie 43% osób zadeklarowało swoją wiarę w Boga. 39% ankietowanych udzieliło negatywnej odpowiedzi na to pytanie, a 18% stwierdziło, że tego po prostu nie wie. Jednocześnie 61% badanych oznajmiło, że rozważyłoby stosunek seksualny z androidem, jeśli ten wyglądałby jak człowiek (tylko 18% osób odpowiedziało „nie”). Warto w tym miejscu nadmienić, że w wizji przyszłości, którą przedstawia Detroit: Become Human, istnieją specjalne maszyny zaspokajające takie potrzeby, a w samej grze można przeczytać artykuł informujący nas o tym, że mężczyźni wolą generalnie współżyć z androidami, niż z prawdziwymi kobietami.

Badani uważają ponadto, że technologia może stanowić zagrożenie dla ludzkości (68% odpowiedzi „tak”, 20% „nie”). Mimo tych obaw sporo ludzi zadeklarowało, że w sytuacji krytycznej zdecydowałoby się na operację ratującą ich życie, która zostałaby wykonana przez maszynę (71% na „tak”). 75% osób uznało, że są od technologii zależne, ale tylko 34% badanych zabrałoby na bezludną wyspę urządzenie elektroniczne (10% konsolę do gier, 24% telefon komórkowy). W tym ostatnim pytaniu najchętniej wybierana odpowiedź to „instrument” (29%). Na drugim miejscu znalazła się „kartka i długopis” (21%), a na czwartym „książka” (16%).