Grube pociski w grze The Medium – osiem gwiazd i bestia z Wadowic

Wydana wczoraj gra The Medium, za której powstanie odpowiada krakowskie studio Bloober Team, zawiera dwa niepozorne napisy, które mogą rozgrzać do czerwoności niektóre środowiska w Polsce. Mowa tutaj o słynnych „ośmiu gwiazdach”, czyli zakamuflowanym haśle sprzeciwu wobec partii rządzącej naszym krajem, a także „bestii z Wadowic”, czyli bardzo pejoratywnym określeniu Jana Pawła II, które coraz mocniej zaznacza swą obecność w polskim internecie. Oba napisy zostały umieszczone w tej samej lokacji, mianowicie przy bramie prowadzącej do ośrodku wypoczynkowego Niwa.

„Bestia z Wadowic” rzuca się w oczy od razu, bo hasło jest dobrze wyeksponowane na słupie stojącym za tablicą przedstawiającą mapę kompleksu. Napis został wykonany w języku polskim (podobnie jak wiele innych tekstów zdobiących przedmioty w tej grze), więc jest skierowany wyłącznie do mieszkańców nadwiślańskiego kraju. Oczywiście określenie to nie musi mieć żadnego związku z Papieżem Polakiem i jesteśmy przekonani, że w przypadku ewentualnej awantury studio Bloober Team przyjmie taką linię obrony. Nie zmienia to faktu, że wielu ludziom kojarzy się ono jednoznacznie, a już na pewno tym, którzy tworzą obraźliwe memy z Janem Pawłem II lub je udostępniają.

Napis „Bestia z Wadowic” można zobaczyć na słupie podczas podziwiania mapy ośrodka.

Określenie „Bestia z Wadowic” zaczęło funkcjonować w polskim internecie wiele lat temu, ale największą popularnością cieszy się właśnie teraz, o czym można się przekonać, sprawdzając kondycję tego hasła w serwisie Google Trends. Wszystko zaczęło się od filmu „Seryjni mordercy – Bestia z Wadowic”, który we wrześniu 2013 roku został udostępniony w serwisie YouTube. Materiał był zlepkiem scen z dokumentów o różnych zbrodniarzach, który dość jasno sugerował, że jest nim Karol Wojtyła. Autor nie pozostawił zresztą w tej kwestii żadnych wątpliwości, bo często przeplatał oryginalny materiał zdjęciami Jana Pawła II. Kontrowersyjne „dzieło” zostało oczywiście skasowane z YouTube, ale dziś bez większych problemów można odnaleźć je na CDA. Wisi tam zresztą od lat.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z ośmioma gwiazdami, które aktualnie są bardzo często eksponowane na antyrządowych protestach. Symbol znajduje się na ścianie stróżówki ośrodka Niwa, ale trzeba wysilić wzrok, żeby go zidentyfikować. Deweloperzy nie ułatwiają zresztą tego zadania, bo kamera ustawiona jest w taki sposób, że nigdy nie widzimy malunku w pełnej okazałości. Dopiero przy podjęciu próby wejścia na kontener, zasłaniająca napis gałązka zmienia położenie i wówczas, dosłownie na sekundę, osiem gwiazd staje się doskonale widoczne. W złapaniu screenshota pomogło nam też wyłączenie opcji „motion blur” w menu ustawień, bo kiedy Marianna wspina się na kosz na śmieci, jesteśmy świadkiem charakterystycznego rozmycia obiektów widocznych na ekranie.

Osiem gwiazd.

Z oczywistych względów nie wiemy, jakim echem odbiją się oba opisane znaleziska, ale trzeba zakładać ewentualność, że wieść o dwóch kontrowersyjnych hasłach w polskiej grze komputerowej szybko się rozniesie, a wówczas może zrobić się bardzo gorąco. Studio Bloober Team jest oczywiście w stanie z łatwością obu skojarzeniom zaprzeczyć, ale mamy przekonanie graniczące z pewnością, że ten granat do szamba został wrzucony całkowicie świadomie. Jedno jest pewne – ewentualny smród wokół tego tematu przysporzy grze The Medium ogromnej popularności. Czas pokaże czy było warto.