Cyberpunk 2077 zawiera więcej słów niż cała trylogia Władcy Pierścieni

Trzecia odsłona serii Wiedźmin była grą ogromną, o czym najlepiej świadczy długość głównego wątku fabularnego, wyjmująca z życia około 50 godzin. Cyberpunk 2077 tak duży zdecydowanie nie jest, bo ukończenie wszystkich zadań podstawowych i tych pobocznych, zajmuje podobną ilość czasu. Nie zmienia to faktu, że deweloperzy ze studia CD Projekt Red mocno popracowali nad kwestiami w swojej najnowszej produkcji i przygotowali ich znacznie więcej, niż w Dzikim Gonie. Dość powiedzieć, że Cyberpunk 2077 – w anglojęzycznej wersji – ma 73 789 linii dialogowych.

Choć polska firma ujawniła bardzo precyzyjne liczby (będzie ich więcej za moment), to można mieć w związku z nimi uzasadnione wątpliwości. Wynikają one z faktu, jak sama gra podchodzi do tematu rozróżniania płci. W plikach tekstowych oddzielnie potraktowane są kwestie przeznaczone dla postaci z głosem kobiecym i męskim, co oznacza, że ten sam quest może zawierać dodatkowe linie dialogowe, które respektują wybór dokonany już w kreatorze postaci. Na szczęście rozbieżności te nie są duże, co zawdzięczamy specyfice samego języka angielskiego, w wielu przypadkach pozwalającego obsłużyć dwóch różnych bohaterów tym samym zdaniem. W polskiej lokalizacji, co sprawdziliśmy, tych dodatkowych kwestii jest zdecydowanie więcej, ale podana przez CD Projekt Red liczba dotyczy wersji angielskiej, więc przymykamy na to oko.

Jak wypada liczba linii dialogowych na tle innych gier? Na pewno jest to największa pod tym względem produkcja firmy CD Projekt Red, bo w podstawce Wiedźmina 3 jest ich około 50 tysięcy (wciąż badamy, ile w Dzikim Gonie jest ich dokładnie, wyniki wkrótce), ale innym tytułom wyraźnie ustępuje. Rockstar twierdzi, że w Red Dead Redemption 2 jest pół miliona kwestii mówionych i na tę chwilę jest to absolutny rekord. W Grand Theft Auto V było ich 160 tysięcy, a w „czwórce” 80 000, co plasuje GTA IV na podobnym poziomie, co Cyberpunka 2077.

Są tacy, którzy twierdzą, że Cyberpunk 2077 to gra przegadana. Nie podzielamy tej opinii.

Ciekawie prezentują się też statystyki dotyczące słów użytych w grze. Anglojęzyczna wersja Cyberpunka 2077 ma dokładnie 590 480 wyrazów, czyli więcej od całej trylogii Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena (481 103), Diuny Franka Herberta (187 240), pierwszych czterech książek o przygodach Harry’ego Pottera (459 975) i każdego tomu Pieśni lodu i ognia George’a R.R. Martina, wliczając w to największą kobyłę, czyli Nawałnicę mieczy, składającą się z dwóch części i zawierającą w sumie 424 tysiące słów. Jak widać, całkiem sporo.

Na koniec dodamy, że wszystkie teksty w Cyberpunku 2077 składają się z 2 661 122 znaków bez spacji, a 7959 z ponad siedemdziesięciu tysięcy linii dialogowych dotyczą szeroko rozumianych wyborów (można założyć, że chodzi o odpowiedzi V w dialogach). W sumie CD Projekt Red nagrał 466 godzin mówionych kwestii, ale ta cyferka dotyczy akurat wszystkich wersji językowych gry.