Viktor Vector z Cyberpunka 2077 ma odpowiednika w Świecie według Kiepskich

Na początku myśleliśmy, że to żart. Jeden z naszych Czytelników – Dominik – skontaktował się wczoraj z nami, żeby zwrócić nam uwagę na pewną kwestię. Viktor Vector, czyli jeden z ważniejszych bohaterów niezależnych w grze Cyberpunk 2077, mógł być – jego zdaniem – wzorowany na postaci innego konowała, który w 1999 roku zadebiutował w popularnym serialu komediowym Świat według Kiepskich. Profesor Wiktor Wektor, bo tak się ów jegomość nazywał, był tam specjalistą od ciąż wywołanych przez kosmitów i – jak nietrudno się domyślić – pomagał w pozbyciu się tego problemu seniorowi rodu Kiepskich, Ferdynandowi.

Świat według Kiepskich to sitcom oceniany bardzo różnie, ale to przecież mogło się wydarzyć. Wiktor Wektor pojawił się w jednym z pierwszych odcinków serialu, na dodatek ponad 20 lat temu, a że jest to produkcja polska, to studio CD Projekt Red mogło zapożyczyć całkiem nieźle brzmiące imię i nazwisko dla swojej postaci właśnie od niego. Potencjalnych punktów styku było zresztą więcej. Obaj panowie mogą być uznani za lekarzy (Viktor Vector w grze to ripperdoc, a więc specjalista od instalowania cybernetycznych wszczepów), obaj też noszą okulary. Okej, nie są to może jakieś mocarne argumenty, ale w tym tkwi siła tego typu odniesień. Postacie są podobne, ale nie identyczne – dla nas to norma.

Wiktor Wektor w Świecie według Kiepskich.

Skontaktowaliśmy się więc ze studiem CD Projekt Red i zapytaliśmy, czy Viktor Vector jest w jakimś stopniu inspirowany postacią Wiktora Wektora. Deweloperzy zaprzeczyli twierdząc, że jedna z osób odpowiedzialnych za stworzenie tego bohatera, czyli Tomasz Marchewka, bardzo zdziwiła się odkryciem takiego powiązania. Mówiąc krótko, o klasycznym easter eggu nie ma tutaj mowy, a zbieżność nazwisk jest zupełnie przypadkowa. Temat zamknięty.

Dla porządku powiemy, że Wiktor Wektor wystąpił w szóstym odcinku serialu Świat według Kiepskich, a w jego rolę wcielił się Mariusz Czajka, starszym czytelnikom znany m.in. z cringe’owego programu telewizyjnego Maraton uśmiechu, który swego czasu produkowała stacja TVN. Epizod ten nosił tytuł „Umcia, Umcia”, a jego fabuła kręciła się wokół tajemniczej ciąży Ferdka Kiepskiego, którego zapłodnił tytułowy kosmita, walczący o przetrwanie gatunku. Z kolei Viktor Vector w Cyberpunku 2077 to zaufany ripperdoc i jeden z przyjaciół głównego bohatera gry. To właśnie on pojawił się na pierwszych materiałach prezentujących rozgrywkę i to on pomaga naszemu śmiałkowi w instalacji ulepszeń na porządku przygody.