Osada wikingów z Valhalli istnieje naprawdę, a Ubisoft przypadkiem umieścił ją w tym samym miejscu

Assassin’s Creed: Valhalla pozwala zwiedzić wiele prawdziwych miejscowości, więc nie powinno nas zaskakiwać, że na mapie Anglii można bez problemu odnaleźć wieś Ravensthorpe, którą przybysze z Norwegii zakładają niedługo po opuszczeniu swojego domu. Jest jednak rzeczą niebywałą, że deweloperzy ze studia Ubisoft Montreal umieścili identycznie nazwaną osadę niemalże w tym samym miejscu, w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy. Tak przynajmniej twierdzi Darby McDevitt, który był jedną z ważniejszych osób odpowiedzialnych za powstanie nowej odsłony sagi o skrytobójcach.

Interesujący wątek rozpoczął wczoraj jeden z użytkowników Reddita, który oznajmił fanom cyklu Assassin’s Creed, że wieś Ravensthorpe (w polskiej wersji nosi ona nazwę Krucza Przystań) znajduje się w pobliżu jego miejsca zamieszkania, czyli w środkowej Anglii. Mało tego, zdaniem autora tych rewelacji osada położona jest w stosunkowo niedużej odległości od rzeki Nene, nad którą wikingowie zbudowali w grze swoją bazę wypadową. Ten cały wywód miał dowieść, że wirtualne Ravensthorpe istnieje w rzeczywistości i że nie ma w tej kwestii przypadku. Jak się jednak okazało, był.

Krucza Przystań na mapie w grze.

Do dyskusji włączył się bowiem wspomniany wyżej McDevitt. Deweloper oznajmił, że Ubisoft nie miał zielonego pojęcia o istnieniu takiej miejscowości. Wioska miała być całkowicie fikcyjną lokacją w Valhalli, a nazwa została po prostu zmyślona na bazie dwóch słów: „raven” (pol. „kruk”) i „thorpe” (pol. „pole uprawne”). Nawet umiejscowienie osady wikingów zostało podyktowane wyłącznie względami praktycznymi, bo autorzy gry chcieli, aby znajdowała się ona mniej więcej na środku mapy. Reasumując, ślepy los sprawił, że ostatecznie umiejscowiono Kruczą Przystań niemal w tym samym miejscu, co prawdziwe Ravensthorpe i nie ma tu mowy o jakimkolwiek celowym działaniu.

Ravensthorpe na mapie Anglii.

Nie wiemy, ile w tych wyjaśnieniach jest prawdy, ale wypada nam wierzyć autorowi gry na słowo, zwłaszcza, że on sam wydawał się wyraźnie zaskoczony tym odkryciem. Bardziej sceptyczni gracze podważają jednak słowa dewelopera i mają całkiem sensowny argument. Nad rzeką Nene znajduje się dziś miasto Peterborough, a Ravensthorpe to po prostu jedna z jego dzielnic, więc istnieje szansa, że ktoś w Ubisofcie to jednak sprawdził i nazwę wybrał celowo. McDeviit nie odniósł się bezpośrednio do tego zarzutu. Napisał jedynie, że brak rzeki przy wsi Ravensthorpe można tłumaczyć zmianą jej biegu, wszak od wydarzeń opowiedzianych w grze minęło tysiąc lat. Dziś Nene znajduje się 60 kilometrów dalej, w linii prostej, rzecz jasna.