Wiemy, które regiony Norwegii zwiedzimy w grze Assassin’s Creed: Valhalla

Choć deweloperzy gry Assassin’s Creed: Valhalla od początku podkreślali, że głównym obszarem działania będzie w niej terytorium Anglii, to równocześnie dawali oni do zrozumienia, że fanów sagi o skrytobójcach czeka także wizyta w ojczyźnie naszych śmiałków, czyli w Norwegii. Informacje na temat skandynawskiego epizodu były jednak do tej pory dość skąpe. Wiedzieliśmy, co prawda, że tam rozegra się akcja całego prologu, ale to w zasadzie było wszystko. Autorzy nie rozwodzili się specjalnie nad tym tematem i nie ujawnili nawet, z którego regionu Norwegii Eivor właściwie pochodzi.

Dużo światła na tę ostatnią kwestię rzucił jeden z użytkowników serwisu YouTube, który kilka dni przed premierą gry opublikował w Internecie kilkugodzinny materiał z rozgrywki. Yossef Cohen zaprezentował w dwóch filmach praktycznie cały prolog, a że przy okazji pokazał też mapę Norwegii, to z łatwością ustaliliśmy, gdzie rozgrywa się akcja wprowadzenia. Jest to południowo-zachodni kraniec Półwyspu Skandynawskiego, a konkretnie region znany dziś jako Rogaland.

Próba dopasowania linii brzegowej do mapy prawdziwej Norwegii nie zdała w tym przypadku egzaminu, bo autorzy nie pokusili się o wierne odwzorowanie terenu. Dużo więcej o dostępnym obszarze powiedziały nam za to obecne w grze nazwy regionów, mianowicie Rygjafylke i Hordafylke. Mimo że wyrazów tych nie znajdziemy na obecnych mapach kraju, to jednak są one jak najbardziej prawdziwe. Ubisoft po prostu odrobił zadanie domowe i wykorzystał historyczne, dawno już nieaktualne hasła. Rygjafylke jest dziś lepiej znane jako Rogaland, a znajdujący się wyżej na północy Hordafylke, to okręg o wyjątkowo uroczej nazwie Hordaland, gdzie mieści się dobrze znane miasto Bergen.

Z punktu widzenia gry, umiejscowienie wioski startowej w Rygjafylke wydaje się dość sensowne. Po pierwsze, na tym obszarze panują przyzwoite warunki do życia, dlatego dawni mieszkańcy Skandynawii osiedlali się na tych terenach zdecydowanie chętniej niż na dalekiej północy. Po drugie, żaden region Norwegii nie znajduje się bliżej Wielkiej Brytanii niż ten – Normanowie nie musieli więc zbyt długo podróżować.

Na koniec dodamy, że najważniejszym miastem w norweskim okręgu Rogaland jest dziś Stavanger. Choć wszystko wskazuje na to, że w grze takiej osady nie uświadczymy, to jednak nazwa ta pada w dialogach, przynajmniej dwukrotnie. Trudno jednoznacznie dziś określić, czy jest to niedopatrzenie. Stavanger formalnie zostało założone dopiero w 1125 roku, a więc długo po zakończeniu akcji gry, ale źródła historyczne dowodzą, że w jego rejonie istniało ważne centrum ekonomiczne i militarne już w IX wieku.