Samochód MaiMai z gry Cyberpunk 2077 to nawiązanie do polskiego Malucha

Choć do premiery gry Cyberpunk 2077 pozostał okrągły miesiąc, to już dziś wiemy, że będzie ona zawierać dość nietypowy, polski akcent. Mowa o samochodzie MaiMai firmy Makigai, który w erpegu studia CD Projekt Red reprezentuje klasę ekonomiczną. Pojazd ten wzbudził sporo dyskusji po publikacji czwartego odcinka filmu z serii Night City Wire i niemal od razu w sieci pojawiły się sugestie, że może być on mocno inspirowany Maluchem – niewielkim autem, produkowanym w naszym kraju od 1973 do 2000 roku. Postanowiliśmy zapytać deweloperów, czy te podejrzenia są słuszne i szybko uzyskaliśmy odpowiedź twierdzącą.

Osoby poddające w wątpliwość wspomniane nawiązanie chętnie używały argumentu, który dość często pada w tego typu rozważaniach: „MaiMai w ogóle nie przypomina wyglądem Malucha”, a właściwie Polskiego Fiata 126p, bo taka jest oficjalna nazwa tego samochodu. W pewnym sensie mieli oni rację, bo szukając na własną rękę źródła inspiracji, prędzej wskazalibyśmy amerykańskiego Citicara, tworzonego w latach siedemdziesiątych przez amerykański koncern Sebring-Vanguard, czy Itaipu E150 – wynalazek brazylijskiej firmy Gurgel. Informacji lepiej jednak szukać bezpośrednio u źródła i tak też uczyniliśmy. Studio CD Projekt Red potwierdziło nam, że MaiMai jest w istocie nawiązaniem do Malucha.

MaiMai w grze Cyberpunk 2077.

Podobnie, jak Polski Fiat 126p, MaiMai ma silnik umiejscowiony z tyłu, co branży motoryzacyjnej jest rozwiązaniem mocno nietypowym. Cyberpunkowe autko ma również nawiązanie do Malucha w swojej nazwie, bo pełna nazwa pojazdu brzmi Makigai MaiMai P126. Ostatni symbol nie pojawia się, co prawda, w filmie Night City Wire #4, ale możemy go znaleźć w podpisie obrazka przedstawiającego pojazd, który został wrzucony niedługo potem na twitterowy profil gry Cyberpunk 2077. Warto od razu dodać, że urocza jest nazwa firmy produkującej fikcyjny wehikuł – słowo „Makigai” w języku japońskim znaczy tyle, co „Ślimak”.

Co dokładnie o MaiMai powiedziało nam studio CD Projekt Red? Oddajmy głos Pawłowi Mielniczukowi (Art Director: CP Characters & Hardsurfaces):

Projektując samochody do Cyberpunka 2077 inspirowaliśmy się legendami i klasykami, które sunęły po ulicach w latach 80. i 90. Szukaliśmy nie tylko potężnych, sportowych maszyn. Potrzebowaliśmy projektu bardzo małego pojazdu miejskiego, roboczo nazwanego „‘Bubble car”, który także reprezentowałby styl Entropizmu (czyli „konieczność ponad stylem”). Skojarzenie z Maluchem nasunęło się automatycznie, zwłaszcza że mamy do niego ogromny sentyment. W końcu dla większości z nas w latach 80. był to pierwszy rodzinny samochód.

Nazwa Makigai MaiMai P126 to puszczenie oka do polskich fanów i nasza luźna interpretacja słynnego małego samochodu produkowanego m.in. w Bielsku-Białej. Występuje w grze w kilku wersjach. W samym projekcie chcieliśmy nawiązać do legendarnego auta, ale go nie kopiować. Zdecydowaliśmy zatem o zamontowaniu silnika z tyłu, nadaniu tylnej klapie charakterystycznego kształtu i sposobu otwierania, ale głównym punktem styczności MaiMai z Maluchem jest sposób wykonania i wykończenia pojazdu – tłoczone blachy, widoczne na zewnątrz pojazdu zawiasy, wystające uszczelki, tanie plastiki i iście spartańskie wnętrze.

Dowód, że MaiMai ma silnik z tyłu.

Maluch trafił do Polski wskutek porozumienia, jakie Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Pol-Mot” zawarło z włoskim Fiatem w październiku 1971 roku. Produkcję auta rozpoczęto w naszym kraju dwa lata później, a do jego symbolu dodano literkę „p”, która odróżniała auta składane w Polsce od tych oryginalnych z Półwyspu Apenińskiego. Dzięki niskiej cenie Fiat 126p szybko zyskał w Polsce ogromną popularność. Samochód był tworzony w naszym kraju nieprzerwanie aż do 2000 roku, w sumie z taśmy zjechało ich aż 3 318 674! Włosi zaprzestali produkcji swojego modelu dwadzieścia lat wcześniej, dorzucając od ogólnej puli 1 352 912 pojazdów.

Fiat 126