W grze Europa Universalis IV prowincja Ganja ma numer 420

Na przestrzeni wieków było nazywane Abbasabadem, Jelizawetpolem i Kirowabadem, ale po rozpadzie Związku Radzieckiego i odzyskaniu niepodległości przez Azerbejdżan, przywrócono mu jego pierwotne, historyczne miano – Gandża. Drugie pod względem wielkości miasto tego azjatyckiego państwa i stolica regionu geograficznego o tej samej nazwie, trafiła też do czwartej odsłony serii Europa Universalis, gdzie formalnie jest jedną z dostępnych w tej grze prowincji. Nie byłoby w tym pewnie niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że obszar ten w produkcji firmy Paradox Interactive posiada dość osobliwy numer identyfikacyjny, mianowicie „420”.

Część z Was zapewne już domyśliła się o jakie powiązanie tutaj chodzi, pozostałym zaraz to wytłumaczymy. „420” to w slangu palaczu marihuany symboliczne odniesienie zarówno do marihuany, jak i procesu jej konsumpcji. Jeśli wierzyć informacjom podawanym w sieci, określenie to zawdzięczamy pięciu amerykańskim uczniom z kalifornijskiego miasta San Rafael, którzy w 1971 roku postanowili zlokalizować porzuconą plantację konopi. Nastolatkowie posłużyli się mapą stworzoną przez twórcę wspomnianej hodowli, a chcąc utrzymać operację w największej tajemnicy, używali w rozmowach hasła „4:20 Louis”. To ostatnie oznaczało nie tylko miejsce zbiórki (pomnik Louisa Pasteura, znajdujący się na terenie szkoły), ale też czas spotkania (16:20). Z czasem panowie skrócili ten kod do „4:20”, a po nagłośnieniu tej historii, szybko stał się on międzynarodowym symbolem palenia marihuany, chętnie używanym przez jej sympatyków.

Numer prowincji podaje sama gra.

W grze Europa Universalis IV region Gandża występuje pod anglojęzyczną nazwą Ganja, a to słowo jest przecież najbardziej znanym synonimem samej marihuany, wywodzącym się z języka hindi. Ludzie zorientowani w temacie bardzo szybko odkryli to powiązanie, bo numery identyfikacyjny prowincji pojawia się bezpośrednio w strategii firmy Paradox Interactive i nie trzeba go szukać w jej kodzie. Trudno powiedzieć czy mamy tu do czynienia ze zbiegiem okoliczności czy nie, ale tak naprawdę mało kto wierzy, że jest to czysty przypadek. Zwolennicy teorii o tym dość osobliwym easter eggu są zdania, że deweloperzy świadomie przypisali obszarowi taki, a nie inny numer, zwłaszcza, że unikalnych krain geograficznych w EU4 jest aż 4789! Nam też nie chce się wierzyć, że zdecydował o tym ślepy los.

Na koniec chcieliśmy podziękować Oktawianowi, który zwrócił nam uwagę na tę ciekawostkę za pośrednictwem naszej oficjalnej grupy. Przy okazji zapraszamy wszystkich fanów do wstąpienia w szeregi Ciekawostkowiczów i podsyłanie równie łakomych kąsków.