W grze Elex można zobaczyć wrak starego, polskiego samochodu

Choć akcja gry Elex rozgrywa się na fikcyjnej planecie Magalan, deweloperzy ze studia Piranha Bytes wrzucili do zwiedzanego przez nas świata wiele elementów jednoznacznie kojarzących się z Ziemią. Należą do nich przede wszystkim wraki samochodów, które rdzewieją w pobliżu licznych dróg i opuszczonych budynków. Ciekawostkę stanowi fakt, że jeden z takich nieczynnych pojazdów ewidentnie posiada polskie korzenie. Stworzony przez naszych zachodnich sąsiadów model jest łudząco podobny do Warszawy 200, produkowanej przez warszawską Fabrykę Samochodów Osobowych od 1957 roku.

Warszawa była pierwszym samochodem osobowym produkowanym seryjnie w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Auto zaprojektowano na bazie radzieckiego pojazdu GAZ-M20 Pobieda, dlatego debiutanckie modele praktycznie niczym nie różniły się od pierwowzoru, przynajmniej z zewnątrz. Dopiero po kilku latach postanowiono zmodernizować nadwozie, implementując w nim m.in. zupełnie nową atrapę chłodnicy. To właśnie charakterystyczny grill jest tym elementem, który pozwala przypuszczać, że widziane w Elexie pojazdy były wzorowane właśnie na Warszawie 200. Tworzony w Związku Radzieckim GAZ-M20 nigdy nie doczekał się podobnej przeróbki.

To powinno trafić do muzeum!

Produkcja samochodu (oficjalna nazwa: FSO Warszawa) rozpoczęła się 6 listopada 1951 roku, a więc sześć lat po zakończeniu II wojny światowej. Produkcja trwała kolejne 22 lata – ostatnie auto tej marki zostało złożone na Żeraniu 30 marca 1973 roku. Przez ten okres stworzono w sumie 254 471 egzemplarzy Warszawy w różnych wariacjach. Blisko 29% pojazdów zostało sprzedanych poza granicami Polski.

Trudno podejrzewać, że deweloperzy chcieli w jakiś szczególny sposób uhonorować akurat polski samochód, choć oczywiście niczego nie przesądzamy, bo jest to możliwe. Znając życie, w studiu Piranha Bytes zapadła decyzja o konieczności umieszczenia jakiegoś starszego pojazdu w charakterze dekoracji i któryś z artystów po prostu stworzył taki model na bazie znalezionych w sieci zdjęć. Szczęśliwym trafem wybór padł na jedną z wersji Warszawy, dzięki czemu rodzimi fani mają polski akcent, a my ciekawostkę.

Auto widoczne jest w wielu miejscach, a jedną z takich lokacji zaprezentowaliśmy na zamieszczonym wyżej materiale filmowym. Znajduje się ona niedaleko miasta Goliet, więc można odwiedzić je niedługo po rozpoczęciu zmagań.