Jeden z Tatuśków z serii BioShock ma żeńską nazwę i jest to celowy zabieg

Choć występujący w grach z serii BioShock Tatuśkowie mają jasno zdefiniowaną płeć, to jeden z egzemplarzy snujących się po podwodnym mieście Rapture, otrzymał żeńską nazwę. Chodzi oczywiście o Rosie, czyli ogromnego stwora wyposażonego w broń strzelającą nitami. Zapewne niewielu z Was zdaje sobie sprawę z tego, że to zakute w kombinezon płetwonurka monstrum zawdzięcza swoje miano fikcyjnej postaci i kulturowej ikonie, która została stworzona przez Amerykanów w celach propagandowych podczas II wojny światowej.

Po rozpoczęciu największego konfliktu w dziejach świata Stany Zjednoczone przez dwa lata utrzymywały neutralność, skupiając się jedynie na dostarczaniu surowców do Wielkiej Brytanii, Związku Radzieckiego i Chin. Sytuacja zmieniła się 7 grudnia 1941 roku, kiedy to japońska armia zaatakowała znienacka bazę amerykańskiej marynarki wojennej w Pearl Harbor. Włączenie USA do działań wojennych uważa się dziś za jeden z punktów zwrotnych w przebiegu II wojny światowej. Amerykanie toczyli boje zarówno na Pacyfiku, jak i w Europie, a w starciach wzięło udział ponad szesnaście milionów żołnierzy.

Rosie w towarzystwie Siostrzyczki.

Przystąpienie do wojny zmusiło rząd Stanów Zjednoczonych do rozkręcenia przemysłu zbrojeniowego, a to zadanie do łatwych nie zależało, bo sporo młodych ludzi zostało powołanych do wojska. Amerykańskie władze postanowiły więc wdrożyć program, który zachęcał kobiety do zastąpienia mężczyzn na stanowiskach pracy w rozmaitych fabrykach. W rezultacie typowe kury domowe trafiły do ogromnych zakładów, gdzie pomagały m.in. tworzyć samoloty bombowe B-17. Cała operacja wymagała wykorzystania propagandy, a Amerykanie okazali się w tej kwestii nad wyraz skuteczni. Do stanowczej pomocy kobiety zachęcały nie tylko plakaty, ale nawet specjalnie stworzona na tę okazję piosenka, która miała premierę w 1942 roku. Utwór napisany przez Redda Evansa i Johna Jacoba Loeba nosił tytuł Rosie the Riveter (Rózia Nitowczanka) i wkrótce termin ten przylgnął do wszystkich przedstawicielek płci pięknej, które sumiennie wykonywały swoje obowiązki w zakładach zbrojeniowych.

Jak już się zapewne domyślacie, Rosie z BioShocka otrzymał nazwę właśnie na cześć wspomnianej Rózii. Nieprzypadkowo w ręce tego Tatuśka włożono też kojarzącą się z tą postacią broń, bo Rivet Gun to nic innego, jak nitownica. Autorzy całkiem zgrabnie stworzyli więc ciekawe odniesienie do historii, które pasowało do realiów przedstawionych w grze. Pamiętajmy bowiem, że budowa podwodnej metropolii rozpoczęła się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Najpopularniejszy plakat propagandowy z postacią Rózi Nitowczanki.

Na koniec warto dodać, że do wymyślonej postaci Rózii Nitowczanki odnosi się również inny, wielki hit z tamtych lat – Fallout 3. Na jednym z plakatów propagandowych widać bowiem kobietę, która zachęca inne damy do produkcji… bomb atomowych.