Soundtrack do Quake’a po 24 latach wreszcie na winylu – w tle kwas z Bethesdą

Oficjalna strona internetowa zespołu Nine Inch Nails poinformowała kilkadziesiąt minut temu, że rozpoczęła się sprzedaż dwupłytowego wydawnictwa, które zawiera ścieżkę dźwiękową z gry Quake. Dla fanów amerykańskiej grupy jest to niewątpliwie duże wydarzenie, bo nie dość, że w przyszłym roku minie dokładnie ćwierć wieku od debiutu strzelaniny, to na dodatek zremasterowane przez Trenta Reznora utwory po raz pierwszy w historii trafiły na płyty winylowe. Niestety, premierze towarzyszy smród związany z zablokowaniem specjalnej wkładki, która miała znaleźć się w zestawie. Choć zespół nigdzie nie zdradza nazwy odpowiedzialnej za to firmy, to najbardziej logiczne wydaje się to, że „nie” musiała powiedzieć Bethesda.

Soundtrack do tanich nie należy, bo kosztuje aż 40 funtów brytyjskich (ok. 195 złotych), ale w zamian otrzymujemy dziesięć utworów z kultowej strzelaniny na przeżywających prawdziwy renesans czarnych krążkach. Wydawnictwo byłoby zapewne bardziej atrakcyjne ze względu na wspomnianą wcześniej wkładkę, jednak ta ostatecznie zamiast do albumu, trafiła do śmietnika. Zdaniem zespołu winę za to ponosi „pewien nienazwany wydawca gier wideo”, który najwyraźniej miał prawo głosu w kwestii ostatecznego kształtu pakietu i z niego skorzystał. Jedynym podmiotem mającym coś do gadania w tej kwestii wydaje się być Bethesda, bo to ona stała się wydawcą gier z serii Quake, kiedy w 2009 roku koncern ZeniMax przejął studio id Software wraz ze wszystkimi jego tytułami.

W obliczu weta Reznor postąpił w typowy dla siebie sposób. Najpierw poinformował publicznie, że wydanie książeczki zostało zablokowane, a potem udostępnił ją w całości do samodzielnego wydruku wszystkim zainteresowanym. Szybko okazało się, że wkładka zawiera sporo archiwalnych zdjęć oraz dwa teksty przygotowane przez współtwórców Quake’a – Johna Carmacka i Americana McGee. Niewykluczone, że „nienazwanemu wydawcy” szczególnie nie spodobało się to pierwsze nazwisko, bo jeszcze niedawno koncern ZeniMax procesował się ze słynnym programistą. Carmack żądał ponad dwudziestu milionów dolarów z tytułu zobowiązań związanych z przejęciem firmy id Software i w październiku 2018 roku obie strony sporu doszły do ugody. Główny zainteresowany nie krył zadowolenia z takiego obrotu sprawy, ale nie pochwalił się, jaką kwotę ostatecznie otrzymał.

Soundtrack jest dostępny w tym miejscu, z kolei rzeczona wkładka tutaj. Warto zwrócić uwagi, że część zdjęć została ocenzurowana – prawdopodobnie w feralnych miejscach znajdowały się skrinszoty z pierwszego Quake’a. Pewności co do tego nie ma, ale biorąc pod uwagę, że wydawca nie zaakceptował wkładki, to i obrazki musiały zostać skasowane, zwłaszcza przed upublicznieniem książeczki w sieci.