Dijkstra i Avallac’h w Wiedźminie 3 mają na półce rosyjską epopeję narodową

Wydawało nam się, że o grze Wiedźminie 3 wiemy już absolutnie wszystko, ale wczoraj okazało się, że jednak musimy zweryfikować ten pogląd. Stało się tak za sprawą jednego z fanów Dzikiego Gonu, który dokonał interesującego odkrycia w novigradzkiej łaźni, kierowanej przez Sigismunda Dijkstrę (lub Sigiego Reuvena, jak kto woli). W bibliotece, gdzie były redański szpieg spędza mnóstwo czasu, znajdują się egzemplarze powieści Wojna i pokój, napisanej w drugiej połowie XIX wieku przez Lwa Tołstoja. Książka ta jest uważana za rosyjską epopeję narodową.

Obecność powieści w tej produkcji nie jest przypadkowa, ale trudno jednoznacznie stwierdzić czy pojawiło się ona tam celowo, czy jest wynikiem lenistwa deweloperów. Autorzy Wiedźmina 3 najprawdopodobniej potrzebowali okładki modelu książki do wystroju biblioteki, więc po prostu przenieśli do gry pierwszy tom Wojny i pokój. Wiemy o tym, bo na modelu pozostały polskie napisy, a sam grzbiet jest częścią twardej oprawy epopei, która kilkanaście lat temu została opublikowana przez Wydawnictwo KWE w ramach serii „Ex-Libris, Arcydzieła literatury światowej”. Jej wygląd trudno pomylić z czymkolwiek innym, co też widać na zaprezentowanych obrazkach.

Wojna i pokój na półce w gabinecie Dijkstry.

Byliśmy bardzo ciekawi czy wspomniane tomisko występuje również w innych lokacjach i ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że niekoniecznie. Wojny i pokój próżno szukać w bogato wyposażonej księgarni Marcusa Hodgsona, która znajduje się kilkaset metrów od łaźni Dijkstry, nie ma jej również na półkach w twierdzy Kaer Trolde. Znaleźliśmy ją jednak w laboratorium Avallac’ha (tym samym, które zwiedzamy pod koniec głównego wątku gry Wiedźmin 3), więc nie jest wykluczone, że powieść pojawia się również w innych, niesprawdzonych przez nas miejscach. Obecność książki raczej nie jest związana z tymi dwoma postaciami, choć oczywiście zawsze istnieje taka ewentualność. Mało prawdopodobna, ale jednak.

Trudno pomylić ten grzbiet z jakimkolwiek innym.

Wojnę i pokój Lew Tołstoj napisał w latach 1863-1869 i bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych dzieł literatury rosyjskiej. Fabuła książki nawiązuje do wojen napoleońskich, a konkretnie do inwazji Napoleona Bonapartego na Rosję, zwaną przez mieszkańców tego kraju wojną ojczyźnianą 1812 roku.