Most znany z gry Zaginięcie Ethana Cartera może zostać wysadzony na potrzeby filmu

Nie jest żadną tajemnicą, że na potrzeby gry Zaginięcie Ethana Cartera pracownicy studia The Astronauts rozjechali się po naszym kraju i szukali interesujących obiektów, które następnie mogliby przenieść bezpośrednio do tej produkcji dzięki technologii fotogrametrii. Część z nich znaleziono w Pilchowicach w województwie dolnośląskim, gdzie do dziś stoi nie tylko zabytkowa zapora wodna z 1921 roku (druga co do wysokości w Polsce), ale również most kolejowy, oddany do użytku dziewięć lat wcześniej w obecności ostatniego cesarza niemieckiego, Wilhelma II Hohenzollerna. Oba te obiekty można zwiedzać w wydanej w 2014 roku grze, ale istnieje uzasadniona obawa, że tylko jeden z nich pozostanie jeszcze przez jakiś czas w nienaruszonej formie. Do wysadzenia mostu szykują się bowiem amerykańscy filmowcy, którzy – według plotek – mają tu nakręcić jedną z kluczowych scen siódmej odsłony serii Mission Impossible (tytuł roboczy: Libra). Przedsięwzięciu sprzyja rząd Prawa i Sprawiedliwości, bo widzi szansę na promocję kraju. Nic dziwnego, jeśli pogłoski o Mission Impossible 7 się potwierdzą, to na planie pojawi się zapewne sam Tom Cruise.

Wojna o most nie jest tak naprawdę tematem nowym, bo sprawa ciągnie się od dobrych kilku miesięcy, ale dopiero teraz, dzięki odpowiedniemu nagłośnieniu, trafiła ona na pierwsze strony gazet. O planach wysadzenia obiektu i sprzeciwom z tym związanym pisze się już zagranicą, m.in. w Wielkiej Brytanii. W obronie przedsięwzięcia wypowiedział się przedwczoraj wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Paweł Lewandowski, który na łamach Wirtualnej Polski wprost dał do zrozumienia, że: „Ja bym się nie fiksował, że to jest zabytek. Nie każda stara rzecz jest zabytkiem. Wyraźnie jest napisane w ustawie, że zabytkiem jest tylko to, co ma wartość społeczną, artystyczną bądź naukową. W sztuce i kulturze ta wartość powstaje tylko wtedy, jeśli jest relacja między obiektem kultury a człowiekiem. Jeśli więc obiekt jest nieużytkowany, niedostępny, to nie ma takiej wartości. Więc to nie jest zabytek”.

Most w grze Zaginięcie Ethana Cartera.

Przedstawiciel rządu bagatelizuje znaczenie podejmowanych przez wytwórnię Paramount Pictures działań, ponieważ uszkodzeniu ulegnie tylko część mostu, a wspomniana operacja stanie się przyczynkiem do rewitalizacji całej linii kolejowej nr 283 z Jeleniej Góry i Lwówka Śląskiego (aktualnie jest ona nieprzejezdna), która to z kolei ma przysłużyć się mieszkańcom regionu. Innego zdania są posłowie opozycji, którzy już teraz interweniują przeciwko tym planom, a także lokalni samorządowcy. Patryk Wild (dolnośląski radny) zasugerował filmowcom, żeby zastanowili się nad wysadzeniem Mostu Brooklińskiego lub Golden Gate w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu otrzymają odpowiedni rozgłos.

Wszystko wskazuje na to, że o moście kolejowym w Pilchowicach jeszcze usłyszymy i to nie jeden raz. Graczom polecamy na razie jego swobodne przemierzenie w Ethanie Carterze. Może się zresztą okazać, że wkrótce stopę postawicie na nim tylko wirtualnie, co zapewne byłoby ogromną stratą.

Prawdziwy most, który został użyty w grze. Fot. Leszek Zdrach

Redakcja serdecznie dziękuje Hubertowi za podrzucenie tematu.