W instalatorze gry Mafia ukryte jest nagie zdjęcie modelki Playboya

Choć rozkładówki z magazynu Playboy oficjalnie zadebiutowały w serii Mafia dopiero w jej drugiej odsłonie, to nietypowe nawiązanie do słynnego świerszczyka można odnaleźć również w „jedynce”. Związane jest ona z osobą Petry Verkaik, której nagie zdjęcia zostały opublikowane w jednym z numerów amerykańskiego wydania czasopisma. Fotografia przedstawiająca wspomnianą modelkę została sprytnie ukryta w instalatorze czeskiej wersji gry i można ją uaktywnić po wykonaniu określonych czynności.

Instalator czeskiej wersji Mafia na pierwszy rzut oka wygląda niewinnie, bo oprócz grafiki koncepcyjnej, zawiera on garść komend pozwalających umieścić grę na dysku i uruchomić ją, kiedy proces instalacji się zakończy. Ilustracja może jednak zmienić się w fotkę Petry jeśli przytrzymamy klawisz Shift, a następnie klikniemy prawym przyciskiem myszy trzydzieści razy w obrębie aplikacji. Easter egg – bo tak należy nazwać pikantną niespodziankę – działa za każdym razem. Poniżej zamieściliśmy tego dowód, choć z oczywistych względów przysłoniliśmy strategiczne miejsca modelem samochodu Bolt. Zainteresowanym polecamy pogrzebać w Google’u, wspomniane zdjęcie można odnaleźć w najpopularniejszej wyszukiwarce świata bez większych problemów.

Przed…
…i po.

O obecności fotografii w instalatorze wiadomo było od dawna, bo Czesi już kilka lat temu odnaleźli ją za pomocą programu Resource Haker. Przez długi czas nikt nie wiedział jednak, że zdjęcie nagiej kobiety da się wyświetlić w „legalny” sposób. Metodę odkrył dopiero Kamil Cukier, jeden z użytkowników forum w polskim serwisie Mafiatown. Polak tak opisał proces na łamach naszego profilu facebookowego:

„Użyłem disassemblera do znalezienia funkcji która posiadała nazwę obrazu z Resource Hackera. Potem w debuggerze użyłem punktu przerwania na tej funkcji który zareagował na klawisz Shift. Następnie użyłem go trochę niżej i reagował tylko na kombinację Shifta i prawego przycisku myszy, więc reszta rozwiązała się sama. Niestety inne wersje launchera albo mają całkowicie wycięty obraz z modelką albo go posiadają, ale funkcja umożliwiająca jego pokazanie jest usunięta”.

Na koniec dodamy, że urodzona w Los Angeles Petra Verkaik zadebiutowała w magazynie Playboy w grudniu 1989 roku, zostając nie tylko miss tego miesiąca, ale także Króliczkiem Roku. Głosami czytelników czasopisma w 2001 roku Amerykanka została obwołana najlepszą modelką lat osiemdziesiątych.