Escape from Tarkov zawiera dwa nawiązania do Polski

Gra Escape from Tarkov rosyjskiego studia Battlestate Games wyróżnia się spośród innych strzelanin FPP niezwykle autentycznym klimatem działania podczas współczesnego, lokalnego konfliktu zbrojnego. Oprócz bardzo realistycznych mechanik rozgrywki, zwłaszcza tych dotyczących obsługi broni i wymian ognia, spójne i wiarygodne wrażenie robią także lokacje pełne detali, które można łatwo odnieść do rzeczywistego świata. Wśród nich znalazły się dwa ciekawe nawiązania do Polski.

Pierwsze z nich to jeden ze sprzedawców NPC (na razie jedynie w formie statycznego ekranu) o pseudonimie Peacekeeper. To oficer zaopatrzeniowy kontyngentu ONZ, bazujący w jednym z punktów kontrolnych w okolicach portu. Narodowość Peacekeepra podkreśla jego imię i nazwisko, które brzmi: Tadeusz Piłsudzki!

Jest on najbardziej „prozachodnim” kupcem w świecie Escape from Tarkov. Oferuje za dolary i euro (a nie ruble) sprzęt używany przez kraje NATO: karabinki M4A1, pistolety Heckler & Koch, Beretta i inne wyposażenie tego typu. Kwintesencję jego „swojskości” widać na końcu wykonywanego dla niego zadania „The Cult – part 1” – w którym na koniec rzuca słowami: „Kurwa! Pardon me. But… maybe even this will turn out to benefit us” (pol. „Kurwa! Za przeproszeniem… ale może będziemy mieli jeszcze z tego jakiś zysk”).

Peacekeeper wśród innych sprzedawców.

Drugi detal wyłowią tylko gracze o wyższym poziomie postaci, ponieważ znajduje się on w jednej z najtrudniejszych do ukończenia lokacji. Na dodatek dostęp do niej jest jeszcze zablokowany i wymaga posiadania specjalnej karty jednorazowego użytku. To podziemne laboratorium korporacji TerraGroup, znajdujące się bezpośrednio pod centrum miasta Tarkov. W ściśle tajnej placówce prowadzone były badania w dziedzinie chemii, fizyki, biologii i sprzętu hi-tech.

Zakres działalności TerraGroup symbolizują popiersia czterech naukowców w reprezentacyjnej części laboratorium, a jednym z nim jest nasza dwukrotna noblistka Maria Skłodowska-Curie. Polka otrzymała najwyższe wyróżnienie w 1903 roku za badania nad promieniotwórczością, oraz ponownie w 1911 roku za odkrycie dwóch pierwiastków: polonu i radu. Z pozostałej trójki naukowców najbardziej znany jest Dimitri Mendelejew – rosyjski chemik sławny dzięki odkryciu prawa okresowości pierwiastków chemicznych. To zacne grono uzupełniają Niels Bohr z Danii – laureat Nobla za badania nad strukturą atomu, oraz Nikołaj Zinin – rosyjski chemik.

Popiersie Marii Skłodowskiej-Curie.

Gra Escape from Tarkov cały czas znajduje się w fazie rozwoju i systematycznie dodawana jest do niej nowa zawartość. Jest więc szansa, że w przyszłości w tej hardcore’owej strzelance może pojawią się kolejne, bliskie nam nawiązania i ciekawostki.