Jesper Kyd i frontman Wardruny tworzą muzykę do gry Assassin’s Creed: Valhalla

Dla wielu fanów serii Assassin’s Creed będzie to informacja tygodnia. Firma Ubisoft ujawniła nazwiska trzech kompozytorów odpowiedzialnych za ścieżkę dźwiękową do gry Assassin’s Creed: Valhalla i wiadomo już, że jednym z nich będzie Jesper Kyd! Duński kompozytor powróci do sagi o skrytobójcach po bardzo długiej absencji. Z nieznanych nam powodów wyniosła ona aż dziewięć lat, bo ostatnią odsłoną tego cyklu z jego udziałem była wydana w 2011 roku gra Assassin’s Creed: Revelations.

Dorobku tego artysty nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać, bo Duńczyk powinien być doskonale znany zarówno z serii Hitman, jak i Borderlands. Największą popularność zdobył jednak, tworząc muzykę do gry Assassin’s Creed i trylogii z Ezio Auditore w roli głównej. Dość powiedzieć, że to on jest autorem kompozycji Ezio’s Family, która jest jednym z najchętniej słuchanych utworów z gier w serwisie Spotify (do tej pory odtworzono ją ponad 17 milionów razy). Kyd przez długi czas odpowiadał za asasyńskie soundtracki, ale w pewnym momencie Ubisoft postanowił spróbować czegoś nowego w tej kwestii. W kolejnych latach francuski koncern angażował kolejnych artystów i w końcu doprowadził do tego, że za każdym razem ścieżkę dźwiękową tworzył ktoś inny.

Warto jednak nadmienić, że Jesper Kyd nie tworzy soundtracku do Assassin’s Creed: Valhalla w pojedynkę. Towarzyszy mu Sarah Schachner, która produkowała już muzykę z myślą Assassin’s Creed: Unity (współautorka) i Assassin’s Creed: Origins (główna kompozytorka), a także Einar Selvik, czyli lider norweskiej grupy Wardruna. Zespół ten zyskał ogromną popularność w ostatnich latach, a jego koncerty – również w naszym kraju – są bardzo szybko wyprzedawane. Zatrudnienie Selvika jest na pewno strzałem w dziesiątkę i to nie tylko pod względem marketingowym. Tworzy on muzykę kultywującą tradycje ludów północy, korzystając przy tym z dawno zapomnianych i ręcznie tworzonych instrumentów. Wardrunie w zyskaniu nowych słuchaczy mocno pomógł serial Wikingowie, gdzie początkowo mogliśmy usłyszeć gotowe utwory grupy. Z czasem Einar zaangażował się w produkcję soundtracku i tworzył go wspólnie z Trevorem Morrisem. Próbkę możliwości tego pana prezentujemy poniżej.

Udział Einara Selvika w soundtracku do Assassin’s Creed: Valhalla ładnie wpisuje się w pomysł angażowania artystów tworzących podobne dźwięki w innych „nordyckich” tytułach. Wystarczy wspomnieć tu grę God of War, gdzie produkowała się farerska wokalistka, Eivør Pálsdóttir, a także drugą odsłonę serii Hellblade, gdzie usłyszymy inny fenomen ostatnich lat w tym gatunku, zespół Heilung.

Dla porządku dodamy, że informacja o kompozytorach soundtracku została ujawniona wraz z zawartością edycji kolekcjonerskiej gry Assassin’s Creed: Valhalla.