Nepalczycy zagrają w Cyberpunka 2077 w roku 2077, dziś rozpoczął się tam Nowy Rok

Mieli rację złośliwcy, którzy często podkreślali w komentarzach, że gra Cyberpunk 2077 zadebiutuje w roku 2077. Z taką właśnie sytuacją będziemy mieć miejsce w Nepalu, czyli małym państwie położonym w Azji Południowej, a konkretnie w środkowej części Himalajów. Mieszkańcy tego kraju świętują dziś oficjalnie pierwszy dzień nowego roku i jak się już zapewne domyślacie, w ich kalendarzu jest to rok 2077.

O tej nietypowej zbieżności po raz pierwszy pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku, kiedy okazało się, że firma CD Projekt Red zamierza opublikować swoją długo oczekiwaną grę 16 kwietnia 2020 roku. Interesujący zbieg okoliczności sprawił, że w stosowanym przez Nepalczyków kalendarzu premiera ta wypadła czwartego dnia 2077 roku. Dziś wiemy już, że obiecany wówczas termin nie zostanie spełniony i Cyberpunk 2077 ostatecznie (taką mamy przynajmniej nadzieję) trafi do sprzedaży 17 września 2020 roku. Oczywiście w Nepalu nadal będzie to rok 2077.

Nepalczycy korzystają z tzw. kalendarza Wikrama, który został ustanowiony w latach 58-56 p.n.e. Uświetnił on nadejście nowej ery, rozpoczętej po odparciu ataku Saków (Scytów) przez legendarnego cesarza Wikramaditję. Kalendarz jest dziś uznawany również w niektórych stanach Indii, ale jednym krajem honorującym go oficjalnie jest wspomniany już kilkukrotnie Nepal. W poprzednim artykule pisaliśmy, że grupy etniczne mieszkające na terenie tego państwa w bardzo różny sposób odmierzają kolejne miesiące i lata, więc miejscowe władze zostały zmuszone do wyznaczenia jakiegoś standardu. Przyjęto, że obowiązywać będzie kalendarz Wikrama (Nepali Bikram Sambat), w którym nowy rok kalendarzowy rozpoczyna się mniej więcej w połowie „naszego” kwietnia. Tak się złożyło, że w tym roku wypadł on w wielkanocny poniedziałek.

Jeden z wielu nepalskich kalendarzy dostępnych w sieci.

CZY NEPALCZYCY GRAJĄ W GRY?

Oczywiście, że tak, choć trzeba uczciwie przyznać, że to trzydziestomilionowe państwo słabo wypada nie tylko na tle swoich sąsiadów, ale również innych krajów o podobnej liczbie ludności. Steam utrzymuje, że w ostatnich siedmiu dniach pobrano na tym obszarze dane o wielkości 51.5 TB. Dla porównania, w tym samym czasie polscy użytkownicy Steama ściągnęli za pośrednictwem tej usługi 8.4 PB danych.

Oczywiście nie wiemy, czy Redom uda się dotrzymać wrześniowego terminu premiery, bo choć deweloperzy na każdym kroku deklarują, że data już się nie zmieni, to jednak pandemia koronawirusa może wpłynąć na ewentualną korektę ostatecznej daty – podobnie, jak stało się to z drugą odsłoną serii The Last of Us. Nepalczycy nie powinni mieć jednak specjalnych powodów do obaw, bo nawet w przypadku następnej obsuwy, powinni spokojnie odpalić Cyberpunka 2077 w roku 2077. Czas na to mają do kwietnia 2021 roku, a nie wydaje się, żeby CD Projekt Red zdecydował się swój produkt później niż w pierwszym kwartale przyszłego roku.