Pług śnieżny zamontowany na pociągu w grze Metro Exodus istnieje naprawdę

Twórcy gier z serii Metro nie słyną z dużego przywiązania do detali, czego dowodem jest obecność ukraińskiej stacji metra w Moskwie i wagonów, które przed wybuchem III wojny światowej bez trudu zobaczylibyśmy w Kijowie, ale na pewno nie w stolicy Rosji. Czasem jednak deweloperom ze studia 4A Games uda się uwzględnić jakąś drobnostkę, świadczącą o tym, że któryś z pracowników poświęcił trochę czasu na badania. Z taką akcją mamy do czynienia w grze Metro Exodus, gdzie w pewnym momencie bohaterowie poważnie rozważają zdobycie pługu śnieżnego. Szczegóły znajdziecie poniżej, zanim jednak przejdziecie dalej, lojalnie ostrzegamy Was przed drobnym, ale jednak, spojlerem.

Podczas jazdy lokomotywą Aurora, podróżujący nią ludzie zdają sobie sprawę, że dobrze byłoby wyposażyć pociąg w pług, który nie spowolniłby lub wręcz nie zatrzymałby pociągu zimą. Jermak – maszynista – podsuwa swoim kolegom myśl, że taki gadżet można znaleźć w muzeum kolejowym w Nowosybirsku, czyli mieście do którego cały skład nieuchronnie się zbliża. Drużyna decyduje się skorzystać z tej opcji (Artem jest wyłączony z tej operacji) i następnym razem, kiedy zobaczymy ciuchcię w pełnej krasie, pług jest już na niej zamontowany. Jego zdjęcie możecie zobaczyć na obrazku poniżej.

Taran w grze Metro Exodus
Prawdziwy Taran, który znajduje się w Nowosybirsku.

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że w Nowosybirsku faktycznie znajduje się Muzeum Techniki Kolejowej (jest to drugi, co do wielkości, obiekt tego typu w Rosji), a jednym z wystawionych tam eksponatów jest pług o wdzięcznej nazwie „Taran”, wyprodukowany w 1950 roku. Jeśli spojrzycie na jego fotki, to szybko dojdziecie do wniosku, że budząca respekt rozmiarami konstrukcja niewątpliwie poradziłaby sobie z każdą zaspą leżącą na torach. Kształt pługa w grze Metro Exodus jest zbliżony do pierwowzoru, ale autorzy i tak popuścili nieco wodze fantazji, instalując na nim również dźwig. Taran znajdujący się w Nowosybirsku takiego udogodnienia nie ma.