Remaster Modern Warfare 2 zawiera świetne nawiązanie do filmu Zakładnik

Dynamiczna i efektowna kampania fabularna z Call of Duty: Modern Warfare 2, mimo jedenastu lat na karku, ciągle ma w sobie spore pokłady grywalności, a nowa wersja zawiera jeszcze różne dodatkowe smaczki. Twórcy nie ograniczyli się bowiem do prostego podbicia jakości tekstur, zmodyfikowali również niektóre, czasem nawet bardzo drobne, sceny. Wcześniej pisaliśmy Wam o uwzględnieniu obecności Yuriego podczas masakry na lotnisku, a dziś podamy Wam przykład z misji Zatrzymanie (oryg. Takedown), kiedy ruszamy w pościg za dostawcą broni dla Władimira Makarowa, niejakiego Alejandro Rojasa. Już na samym początku tego scenariusza pojawia się jego zastępca i błyskawicznie likwiduje dwóch żołnierzy strzałami z pistoletów.

Robi to w dokładnie identyczny sposób, jak Tom Cruise w filmie Zakładnik (oryg. Collateral) z 2004 roku, gdy rozprawiał się z dwójką ulicznych złodziei swojej teczki. Wyciąga broń zza paska z tyłu, wolną ręką odtrąca wymierzony w niego pistolet i oddaje po dwa strzały do przeciwników oraz dobija piątą kulą. Całość trwa nie dłużej, niż dwie sekundy. W pierwowzorze widać było tylko wyprostowaną dłoń strzelającą z pistoletu.

Scena z misji Zatrzymanie

Twórcy gry nie bez powodu wybrali właśnie ten film i tę scenę, gdyż wśród ogólnego hollywoodzkiego efekciarstwa, uchodzi ona za niezwykle profesjonalnie odegraną, a cały manewr stał się punktem obowiązkowym taktycznego szkolenia z obsługi broni bocznej i tematem analizy wielu fachowców oraz amatorów. Instruktorzy podkreślają ogromną trudność i ryzyko związane z pierwszym strzałem. Chwalą Toma Cruise’a za to, jak fachowo operuje całym ciałem, by ułatwić sobie sięgnięcie po broń oraz celowanie – nie ogranicza się do zwykłego machania rękami. To generalnie wyższa szkoła jazdy, którą poznają i uczą się jedynie weterani strzelectwa.

Jedną z tajemnic takiego wyszkolenia Toma i autentyczności wspomnianej sceny jest osoba reżysera filmu – Michaela Manna. Słynie on z talentu do niezwykle realistycznych scen strzelanin, a jego popisowym dziełem jest kultowa sekwencja napadu na bank w filmie Gorączka (oryg. Heat). Sporo pochwał zebrał też za kinową wersję serialu Miami Vice. Filmy Manna wyróżniają się również tym, że reżyser wykorzystuje w finalnej wersji surowe, nie edytowane dźwięki strzałów, a nie mocno wyciszone, jak robi się standardowo, co potęguje efekt realizmu.

Cała scena z filmu Zakładnik

Tom Cruise z kolei przy filmie Zakładnik nie tylko szkolił się pod okiem doświadczonego stróża prawa, ale używał „ostrej” amunicji, zamiast wykorzystywanych zwykle ze względów bezpieczeństwa ślepaków. Powodują one zupełnie inne zachowanie broni podczas wystrzałów (nieporównywalnie większy odrzut), dzięki czemu strzelec nabywa właściwych nawyków.

Scena w filmie trwa zaledwie 1,3 sekundy – w grze jest to z pewnością podobny czas. Stworzenie nowej animacji dla zastępcy Rojasa zabrało zapewne o wiele, wiele dłużej, przez co tym bardziej należy się twórcom gry ogromna pochwała.