„Bywaj”, „zaraza” czy „pokaż mi swoje towary” – wiemy, który z tych zwrotów pada w Wiedźminie 3 najczęściej

Firma CD Projekt Red nigdy nie pochwaliła się, ile linii dialogowych zawiera Wiedźmin 3, więc jakiś czas temu postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i sprawdzić to samodzielnie, grzebiąc w plikach gry. Nie jesteśmy jeszcze gotowi, żeby przedstawić Wam ostateczne wyniki tych badań, bo proces okazał się bardziej czasochłonny niż przypuszczaliśmy, ale nie oznacza to, że nie możemy podzielić się z Wami innymi znaleziskami, które z dialogami są bezpośrednio związane. Mówiąc krótko – jeżeli interesuje Was, ile razy w Dzikim Gonie padły takie słowa, jak „bywaj” czy „zaraza”, to trafiliście we właściwe miejsce.

Zacznijmy od słowa „zaraza”, które powszechnie kojarzone jest z Geraltem z Rivii. Choć wydawałoby się, że główny bohater Wiedźmina 3 używa go praktycznie na okrągło, w plikach dialogowych podstawowej wersji Dzikiego Gonu znaleźliśmy go tylko 79 razy. Dla odmiany, w znacznie mniejszym pod względem liczby dialogów dodatku Krew i wino, przekleństwo to z ust Białego Wilka pada aż sześćdziesięciokrotnie. Trudno tutaj nie odnieść wrażenia, że autorzy scenariusza postanowili sięgać po „zarazę” częściej, kiedy okazało się, że wyraz ten mocno przypadł fanom serii do gustu. Co ciekawe, sporadycznie po to słowo sięgał Andrzej Sapkowski. W jego książkach znajdziemy go tylko dziesięć razy, przy czym w całej wiedźmińskiej sadze dwa razy.

W niniejszym artykule wzięliśmy pod uwagę wszystkie nagrane kwestie dialogowe, zakładając, że w grze padają one TYLKO RAZ przy konkretnym dialogu lub komentarzu do sytuacji. Miejcie to na uwadze, bo choć Jacek Rozenek zarejestrował hasło „Ale jesteś paskudny” tylko raz, to podczas przygody Geralta usłyszycie je co najmniej kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt razy, ze względu na sporą liczbę powtórzeń.

Skoro „zaraza” nie kwalifikuje się do najpopularniejszego słowa wypowiadanego przez bohaterów Wiedźmina 3, to może jest nim „bywaj”? Specyficzne pożegnanie, którym Geralt wieńczy dyskusje z wieloma rozmówcami, w podstawowej formie pada 496 razy, a jeśli weźmiemy wszystkie, również te bardziej złożone zdania, to znajdziemy aż 748 różnych wystąpień tego wyrazu. Zauważyliśmy również, że tylko w nielicznych wypadkach Biały Wilk dodaje do słowa „bywaj” imię innej postaci. Takiego zaszczytu dostąpili: Dudu, Ulle Pechowiec, Keira Metz, Myszowór, Lugos Szalony i członkowie rodu an Craite. Ci ostatni aż siedmiokrotnie, ale w Dzikim Gonie występuje aż trzech przedstawicieli tej familii.

Kolejnym popularnym słowem, przepraszamy, zwrotem, jest „pokaż mi swoje towary”, dobrze znane również miłośnikom przygód Bezimiennego z serii Gothic. W plikach gry Wiedźmin 3 znajdziemy 110 wystąpień tego zdania, a w sumie 142, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie jego wariacje, łącznie z takimi hasłami, jak „pokaż mi, co masz na sprzedaż”, „pokaż, co mogę kupić” czy „pokaż, co tam masz, i zobaczymy”. Nasz bohater wykazuje się w tej kwestii podobną konsekwencją, co w przypadku wyrazu „bywaj” – różnica polega na tym, że handlem para się stosunkowo niewielu bohaterów niezależnych, więc siłą rzeczy stosowane jest ono rzadziej.

Przygotowując się do napisania tego artykułu, sprawdziliśmy też najpopularniejsze wulgaryzmy. W Dzikim Gonie pada 14 „skurwielów” (odniesienia do Skurwiela Juniora wykluczyliśmy, bo tych jest aż 177), 89 „skurwysynów”, 121 „chujów” i 19 „kutasów”. Różne odmiany słowa „pierdolić” pojawiają się 98 razy, przy czym osobno policzyliśmy zasługujące na własną kategorię pozdrowienia „spierdalaj” i „wypierdalaj”- tych jest w sumie 53. Na koniec crème de la crème, czyli „kurwa”. W przeróżnych odmianach słowo to przewija się w dialogach 351 razy.

To na razie wszystko. Do tematu linii dialogowych wrócimy za jakiś czas, a Was zachęcamy do wytypowania innych popularnych słów, które moglibyśmy sprawdzić, grzebiąc w plikach gry. Możecie je pisać w komentarzach pod tym artykułem lub na naszych serwisach społecznościowych.

Który zwrot lub słowo najbardziej kojarzy Ci się z Geraltem?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...