Wiedźmin 3 pozwala zmienić Płotkę w jednorożca i to bez użycia modów

Istnieje bardzo prosty sposób, żeby przenieść model jednorożca z dodatku Krew i wino do bazowej wersji gry Wiedźmin 3: Dziki Gon i zamienić go w Płotkę, czyli podstawowego wierzchowca Geralta z Rivii. Nie trzeba nawet tracić czasu na szukanie odpowiednich modów, bo taki transfer jest możliwy w wyniku błędu zawartego w produkcie studia CD Projekt Red. Część z Was zapewne domyśla się już tak zrobić, bo dokładnie taką samą metodą można posłużyć się, by zachować charakterystyczną pozę Witolda von Evereca, który towarzyszy nam na weselu w Sercach z kamienia. Taką operację szerzej opisaliśmy w osobnym artykule, opublikowanym w sierpniu ubiegłego roku.

Jeśli chcemy zwiedzać świat z pomocą rogatego rumaka, to musimy wpierw dotrzeć do Krainy Tysiąca Baśni w dodatku Krew i wino. Po rozpoczęciu zadania „Dawno, dawno temu…” – zgodnie ze scenariuszem – udajemy się do chatki Złej wiedźmy i zaliczamy obowiązkowy pojedynek z jej lokatorką. Chwilę później misja będzie kontynuowana, a Geralt i Syanna udadzą się na polanę, gdzie czekają dwa jednorożce. Bohaterowie dosiądą nietypowych wierzchowców i właśnie w tym momencie należy ręcznie zapisać stan gry.

Teraz udajemy się do menu głównego i odpalamy opcję Nowej Gry Plus, wybierając stworzonego przed momentem sejwa jako bazę do kolejnych zmagań. Po zaliczeniu prologu w Kaer Morhen przeniesiemy się do Białego Sadu i już w otwierającej zmagania scenie zobaczymy, że jednorożec zastąpił Płotkę. Tak będzie już do końca zmagań, niezależnie od tego, co zrobimy (wczytamy stworzony zapis, dokonamy teleportacji do innej krainy itd.). Gra najwyraźniej zapamiętuje ostatniego wierzchowca, którego dosiadaliśmy w poprzedniej rozgrywce i automatycznie czyni z niego bazowego rumaka. Nie zmienia się nawet jego imię, bo w zadaniu „Dawno, dawno temu…” jednorożec również był Płotką.

Jednorożec pojawia się też w cutscenkach.

Niestety, podczas gry dostrzeżemy pewne ograniczenie, wynikające zapewne z faktu, że żaden z deweloperów nie brał pod uwagę opcji takiego transferu. Jednorożec nie posiada żadnego widocznego wyposażenia na sobie, więc czasem może się zdarzyć, że model ulegnie zgliczowaniu (jego ekwipunek będzie przenikał przez model). W takim przypadku należy po prostu odejść od Płotki i przywołać ją gwizdem, a powracający wierzchowiec będzie już wyglądał tak, jak należy. Poza tym działają wszystkie podstawowe rzeczy. Jednorożcowi można założyć juki, klapy i siodło i choć nie będzie ich widać, to wszystkie bonusy zostaną przez grę uwzględnione.

Do pełni szczęścia brakuje tak naprawdę tylko jednej rzeczy: żeby na widok jednorożca mogła w jakiś sposób zareagować Yennefer. W tej kwestii nic się nie dzieje, co jest oczywiście jak najbardziej zrozumiałe, ale również smutne.