Doom Eternal zawiera wiadomość dla znanego youtubera, której ten już nie przeczyta

Mogłoby się wydawać, że gra Doom Eternal niczym spektakularnym nas już nie zaskoczy, ale jak to zwykle w życiu bywa, pozory mylą. Jeden z posiadaczy wydanej w piątek strzelaniny odnalazł wczoraj kapitalnego easter egga, którym deweloperzy ze studia id Software uhonorowali zmarłego w 2018 roku fana. Tym fanem jest nie kto inny, jak John Peter Bain, w anglojęzycznej części internetu lepiej znany pod pseudonimem TotalBiscuit. Na popularnego youtubera, który do końca swojego życia walczył z rakiem jelita grubego, czeka w najnowszej odsłonie serii wiadomość. Dziś wiemy już, że Brytyjczyk nigdy jej nie przeczyta.

Choć Bain nie zrobił tak zawrotnej kariery, jak inni youtuberzy (przynajmniej takiej mierzonej w subskrypcjach), to jednak sporo ludzi doskonale kojarzy dziś jego ksywę. Nie powinno nas to zresztą dziwić, bo TotalBiscuit wielokrotnie działał w interesie społeczności graczy, ujawniając m.in. nieczyste zagrywki firm odpowiadających za wydawanie gier komputerowych. Tak było np. w październiku 2014 roku, kiedy wybuchła mała afera wokół Cienia Mordoru. Brytyjczyk jako jedyny zdradził szczegóły otrzymanej od firmy Warner Bros. propozycji, która zakładała, że otrzyma on wcześniejszy dostęp do mocno oczekiwanej produkcji, o ile będzie się o niej wyrażać wyłącznie pozytywnie. Jak nietrudno się domyślić, z oferty tej nie skorzystał. W kolejnych latach Bain często zajmował stanowisko w kontrowersyjnych sprawach. To on w dużej mierze przyczynił się do tego, że szukająca pieniędzy firma Gearbox Publishing wycofała się ze współpracy ze spółką G2A, która chciała stworzyć i wydać kolekcjonerską edycję strzelaniny Bulletstorm: Full Clip Edition.

W pomieszczeniu panuje półmrok, dlatego trudno dostrzec krzesło z zewnątrz. Nieco podrasowaliśmy skrinszota, żeby pokazać Wam zarówno cylinder, jak i leżącą na siedzisku tabliczkę.

TotalBiscuit był też wielkim fanem Dooma i stał się nieoficjalnym ambasadorem rebootu shootera, który trafił do sprzedaży w 2016 roku. Nie uszło to uwadze deweloperów firmy id Software, więc postanowili oni w jakiś sposób uhonorować sprzyjającego im krytyka w najnowszej odsłonie serii. W Doom Eternal Brytyjczykowi poświęcony został świetnie zakamuflowany easter egg, którego umieszczono w misji „Supergniazdo juchy”. Mowa tutaj o krześle, na którego oparciu powieszono… cylinder. Oba przedmioty znajdują się we wnętrzu sklepu na pierwszej dużej arenie, zaraz po rozpoczęciu zmagań. Od razu zaznaczmy, że do obiektu nie da się wejść, więc musi nam wystarczyć spojrzenie przez witrynę.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że mamy tu do czynienia z easter eggiem. Nie dość, że cylinder był jednym ze znaków rozpoznawczych zmarłego youtubera (TotalBiscuit lubił się w nim pokazywać na antenie), to na dodatek krzesło zawiera napis „Slay cancer”, czyli „Zgładź raka”. Sam komunikat jest również interesujący, bo prezentuje się tak, jakby był skierowany bezpośrednio do adresata, czyli Baina. Choć nikt tego jeszcze oficjalnie nie potwierdził, wydaje nam się, że niespodzianka została umieszczona przez deweloperów jeszcze przed śmiercią Brytyjczyka, która miała miejsce 24 maja 2018 roku. Autorzy z pewnością byli świadomi tego smutnego wydarzenia, ale najwyraźniej postanowili zostawić wiadomość w takiej postaci, w jakiej pierwotnie ją umieścili. Niestety, z oczywistych względów bohater tej ciekawostki nie zdołał jej odczytać.

Doom Eternal nie jest pierwszą grą, w której TotalBiscuit został uhonorowany przez deweloperów. Na podobny zabieg zdecydowali się też całkiem niedawno twórcy średniowiecznej rąbanki o nazwie Mordhau. Szczegóły znajdziecie w tym artykule lub w graficznej ciekawostce, która swego czasu wylądowała na naszym profilu instagramowym.