Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Jeden z fanów serii Doom przygotował małą modyfikację do pierwszej i drugiej odsłony tego cyklu, która odwołuje się do najpopularniejszego tematu ostatnich tygodni, czyli koronawirusa. Nakładka o nazwie Knee-deep in COVID-19 (pol. „Po kolana w COVID-19„) wywraca do góry nogami zasady rozgrywki w kultowej strzelaninie, bo jego autor odebrał głównemu bohaterowi gry doskonale znany oręż. Zamiast tego wyposażył go w szkodliwy dotyk, który dla wałęsających się po marsjańskiej bazie demonów stanowi klasyczny pocałunek śmierci.

Mod szybko oblicza liczbę potworów znajdujących się na mapie (im wyższy poziom trudności, tym jest ich więcej), a następnie rozkazuje nam zarazić wszystkich tych przeciwników wirusem. Usunięty w ten sposób demon nie tylko przestaje do nas strzelać, ale potrafi przenieść chorobę na swoich kolegów poprzez zetknięcie się z nimi. Autor poprawki – Wesley de Waart – zaznacza, że kluczową kwestią jest wykorzystanie tej ostatniej mechaniki, bo demony mogą wywołać reakcję łańcuchową, ułatwiając nam przy okazji wykonanie powierzonego zadania.

Grając w Knee-deep in COVID-19 musimy się spieszyć, bo nasz śmiałek nieustannie traci zdrowie – kiedy żywotność do zera przed ukończeniem mapy, to rozgrywka kończy się porażką. Na szczęście dla nas, każdy zarażony przeciwnik dodaje nieco punktów życia, ale tylko wtedy, jeśli jeden demon zarazi się od drugiego. Spotykane od czasu do czasu strzykawki ze szczepionką (zastępują zbroje) nie działają, a zdrowie można podreperować jeszcze w jeden sposób – zbierając… papier toaletowy i to zarówno w pojedynczych rolkach, jak i w większych paczkach.

Autor podkreśla, że temat koronawirusa traktuje poważnie, ale uważa też, że w tej ponurej sytuacji należy nam się też odrobina uśmiechu. Nie uważamy, co prawda, że mod Knee-deep in COVID-19 jest specjalnie zabawny, ale na pewno pomysłowy. Szkoda tylko, że na dłuższą metę grać się w niego nie da, bo zarażone potwory blokują wąskie korytarze, uniemożliwiając ukończenie etapu.

Modyfikacja dostępna jest w tym miejscu. Testowaliśmy ją w GZDoom, działa bez zarzutu.