Wiedźmin 3 nawiązuje do słynnych słów polskiego ministra, wypowiedzianych w przededniu wybuchu II wojny światowej

Przygotowując drugi odcinek serii filmów o detalach, które można przegapić w grze Wiedźmin 3 (pierwszy taki materiał znajdziecie w tym miejscu), pochyliliśmy się m.in. nad słowami Cracha an Craite, które jarl Ard Skellig wypowiada podczas jednej z kilku rozmów z Geraltem z Rivii. Dotyczą one podejścia mieszkańców wysp Skellige do kwestii pokoju. Temu cytatowi postanowiliśmy poświęcić osobny wpis, bo zapewne sporo z Was nie wie, że padły one naprawdę i to niedługo przed wybuchem II wojny światowej.

Nazistowskie Niemcy i Polska podpisały deklarację o niestosowaniu przemocy 26 stycznia 1934 roku w Berlinie. Umowa ta miała nie tylko poprawić stosunki pomiędzy oboma krajami, ale też dać gwarancje, że zarówno jedno, jak i drugie państwo nie zostanie zaatakowane przez sąsiada. Kilka lat później, kiedy widmo kolejnej wojny wisiało już w powietrzu, rząd II Rzeczypospolitej poczynił starania, aby podpisać porozumienie z Wielką Brytanią i Francją o wzajemnej pomocy w przypadku niemieckiej agresji. Nie spodobało się to Adolfowi Hitlerowi, który podczas wystąpienia w Reichstagu stwierdził, że traktat z późniejszymi sojusznikami Polski automatycznie niweczy wcześniejsze ustalenia pomiędzy naszym krajem a III Rzeszą. Stało się to 28 kwietnia 1939 roku, zaledwie cztery miesiące przed rozpoczęciem działań wojennych.

Słowa Hitlera spotkały się z reakcją polskiej strony. 5 maja 1939 roku w Sejmie głos zabrał minister spraw zagranicznych Józef Beck, który nie tylko rzeczowo ustosunkował się do licznych zarzutów niemieckiego kanclerza, ale także odniósł się do kwestii utrzymania pokoju pomiędzy narodami, czyli argumentu, który przywódca III Rzeszy często w publicznych wystąpieniach podejmował. Mocne słowa Becka przeszły do historii:

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor„.

Fragment z tej wypowiedzi Becka został uwzględniony w Dzikim Gonie, a konkretnie w rozmowie pomiędzy Geraltem a Crachem an Craite, kiedy Biały Wilk udaje się po nagrodę do jarla za udzielenie pomocy jego dzieciom. Wiedźmin może wówczas zapytać Skelligijczyka o to, czy Hjalmar nie jest zbyt porywczy na króla. Crach odpowiada w ten sposób:

Podsumowując, mamy tu fajne nawiązanie nie tylko do słynnego cytatu, ale też do ogólnej sytuacji politycznej Polski przed wybuchem II wojny światowej. Crach zdawał sobie doskonale sprawę, że Nilfgaard przeważa nad mieszkańcami wysp, ale nie oznacza to, że zarówno on, jak i jego pobratymcy chcieli z założonymi rękami patrzeć na poczynania agresora. Jak doskonale wiemy, podobnie sytuacja wyglądała u nas w 1939 roku.

Na koniec raz jeszcze zachęcamy Was do zapoznania się z filmem „Detale, które mogłeś przegapić w Wiedźminie 3”. Odcinek drugi w drodze.