Amerykanie zainteresowali się gruźlicą po premierze Red Dead Redemption 2

Choć najpopularniejsza wyszukiwarka stron internetowych z powodzeniem działa od 15 września 1997 roku, to dopiero siedem lat później firma Google rozpoczęła monitorowanie słów kluczowych wpisywanych przez jej użytkowników. Dzięki obszernej bazie danych możemy dziś bardzo łatwo sprawdzić, jakie zapytania kierowali do przeglądarki ludzie z każdego zakątka naszego globu i kiedy dane wyrazy lub całe frazy były wpisywane najczęściej do pola wyszukiwania. Przeglądając wspomnianą bazę, można szybko odkryć, że pod koniec 2018 roku furorę zrobiło łacińskie słowo „tuberculosis”, a jego nagła popularność nieprzypadkowo zbiegła się z premierą gry Red Dead Redemption 2.

Tuberkuloza – w Polsce lepiej znana pod nazwą gruźlica – to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, która ma ogromne znaczenie w grze RDR 2. Wielu fanów najnowszej produkcji Rockstara z pewnością chciało się dowiedzieć, czy istnieje realna szansa na jej wyleczenie i tutaj należy szukać przyczyn wzrostu popularności tego słowa w Google’u. Co ciekawe, największy wzrost wyszukiwań w Stanach Zjednoczonych przypadł na tydzień od 5 do 11 listopada 2018 roku, kiedy spora część użytkowników była już bardziej zaawansowana w głównym wątku fabularnym. Nie może tutaj być mowy o przypadku.

Zapytania o tuberkulozę w Stanach Zjednoczonych.

Liczba zapytań o tuberkulozę była we wspomnianym okresie tak duża, że niemal dobiła do rekordowego wyniku z maja 2007 roku. Wówczas to media w Stanach Zjednoczonych szeroko komentowały przypadek prawnika Andrew Speakera, który po krótkim pobycie w Europie wrócił do USA i niemal natychmiast został poddany kwarantannie. Jak się okazało, u mężczyzny zdiagnozowano gruźlicę wielolekooporną (XDR-TB) i istniało ryzyko, że bardzo trudna do wyleczenia choroba może wywołać epidemię. O tym, że przypadek był poważny, najlepiej świadczy fakt, że amerykańska organizacja CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) całkowicie odizolowała Speakera od społeczeństwa i był to pierwszy taki przypadek od 1963 roku.

Jeszcze większą furorę od tubekulozy, zrobiło we wspomnianym okresie lumbago. To kolejna przypadłość, na którą cierpi jeden z bohaterów gry Red Dead Redemption 2 – tym razem Uncle. Wyraźny wzrost rozpoczął się w listopadzie 2018 roku, a rekordową liczbę zapytań odnotowano dwa miesiące później.

Zapytania o lumbago w Stanach Zjednoczonych.

Na koniec z kronikarskiego obowiązku dodamy, że po premierze pecetowej wersji gry tak dużych wzrostów już nie odnotowano.

Szukałeś informacji o gruźlicy po zagraniu w drugiego Red Deada?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...