W 2019 roku urodziło się w Polsce siedmiu nowych Geraltów

Zgodnie z wieloletnią tradycją, Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nowy wykaz imion nadawanych dzieciom w Polsce. Tym razem podsumowano cały 2019 rok, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprawdzić, ilu rodziców zdecydowało się nazwać swoje pociechy na cześć bohaterów z wiedźmińskiego uniwersum Andrzeja Sapkowskiego. Sprawdziliśmy też Larę, która kojarzy się z panną Croft, protagonistką gier z serii Tomb Raider.

W samym raporcie niespodzianek wielkich nie ma. Choć na zwiększenie popularności Wiedźmina mocno wpłynął opublikowany w grudniu serial Netfliksa (dowody na to przedstawiliśmy w osobnym tekście), liczba Geraltów w naszym kraju nie wzrosła zastraszająco w porównaniu do lat poprzednich. Takie imię nadano jedynie siedmiu niemowlakom w Polsce. Nieco większą odwagą rodzice wykazali się przy wyborze imienia drugiego. W 2019 roku w bazie PESEL pojawiło się dwanaście takich rekordów.

Choć Ministerstwo Cyfryzacji publikuje też rankingi popularności imion z podziałem na konkretne województwa naszego kraju, to ustawa zabrania podawania takich informacji, jeśli w danym regionie wystąpił tylko jeden rekord. Dlatego nie jesteśmy w stanie podać, w których rejonach Polski urodzili się wszyscy bohaterowie tego artykułu. Wiadomo jedynie, że w Małopolsce przybyło dwóch Geraltów i to musi nam wystarczyć.

Cirilla w ubiegłym roku była zdecydowanie mniej popularna wśród rodziców, bo tylko sześć dziewczynek dostało takie imię pierwsze, a siedem drugie. Tradycyjnie znacznie popularniejsza jest Lara, która może być uznawana za nawiązanie do serii Tomb Raider. Aż sto siedemdziesiąt dzieci w 2019 roku dorobiło się takiego imienia.

Co myślisz o nadawaniu dzieciom takich imion jak Geralt i Cirilla?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...