15 lat temu nad Polską zapadła Noc Kruka

Polscy fani serii Gothic mają dziś nielichy powód do świętowania – dokładnie piętnaście lat temu, 20 stycznia 2005 roku, zadebiutował pierwszy i jedyny dodatek do drugiej odsłony tego cyklu, czyli Noc Kruka. Rozszerzenie było oczywiście odpowiedzią studia Piranha Bytes na rosnącą popularność Bezimiennego za naszą zachodnią granicą, ale trzeba pamiętać, że nad Wisłą jego przygody również cieszyły się ogromnym wzięciem. Choć firma CD Projekt wiedziała o tym doskonale, to jednak nie była w stanie dostarczyć dodatku rodzimym miłośnikom Gothika w żadnym rozsądnym terminie i systematycznie przesuwała termin premiery.

Deweloperzy z Piranha Bytes przygotowali pierwszy i – jak się okazało – jedyny dodatek do gry Gothic II w piorunująco szybkim tempie. Druga odsłona przygód bezimiennego bohatera zadebiutowała za naszą zachodnią granicą 29 listopada 2002 roku, a ich oficjalne rozszerzenie trafiło do niemieckich sklepów 22 sierpnia 2003 roku. Wynika z tego jasno, że deweloperzy uwinęli się z zadaniem w mniej niż dziewięć miesięcy! Biorąc pod uwagę skalę zmian, jakie przyniosła Noc Kruka (oryg. Die Nacht des Raben), można być naprawdę pełnym podziwu dla wyczynu sąsiadów zza miedzy. Tego samego nie można niestety powiedzieć o ludziach odpowiedzialnych za polską edycję hitu. Fani znad Wisły otrzymali zlokalizowaną wersję gry dopiero 20 stycznia 2005 roku, niemal siedemnaście miesięcy po premierze pierwowzoru.

Przygotowanie rodzimej edycji jak zwykle wzięła na swoje barki firma CD Projekt. Dystrybutor długo zwodził fanów, systematycznie przekładając rynkowy debiut Nocy Kruka na późniejszy termin. Polacy tłumaczyli obsuwę problemami związanymi z licencją produktu, nie wdając się w szczegóły. Konkretnych powodów opóźnienia nigdy nie poznaliśmy, ale nie wydaje nam się, żeby problem tkwił w samej lokalizacji, ponieważ ze znacznie obszerniejszą podstawką nasi rodacy poradzili sobie bardzo sprawnie. W pełni zdubbingowana gra Gothic II miała premierę nad Wisłą 16 kwietnia 2003 roku, czyli niespełna pięć miesięcy po premierze pierwowzoru.

W Nocy Kruka zobaczyliśmy zupełnie nową lokację – Jarkendar.

Polscy fani i tak mieli z Nocą Kruką sporo szczęścia. Równie mocno zainteresowani dodatkiem Rosjanie otrzymali go dopiero w kwietniu 2005 roku, a Francuzi we wrześniu. Rekord został pobity w przypadku anglojęzycznej wersji, która wylądowała w amerykańskich sklepach dopiero 5 grudnia! Tak długi czas oczekiwania doprowadził do tego, że w Stanach Zjednoczonych rozszerzenie nigdy nie zostało wydane odrębnie i zdecydowano się go zaoferować klientom w zestawie Gothic II Gold. Pakiet zawierał od razu obie produkcje.

Na koniec dodamy, że przedłużające się prace nad zlokalizowaną wersją dodatku doprowadziły do kuriozalnej sytuacji. Firma JoWooD zdołała przed jej premierą ogłosić, że trwają już prace nad trzecią odsłoną serii. Informację tę podano do publicznej wiadomości 15 grudnia 2004 roku, ponad miesiąc przed wydaniem rodzimej edycji Nocy Kruka.

Jak oceniasz Noc Kruka, czyli jedyny dodatek do gry Gothic II?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...