Dziś są imieniny Adama i Ewy – pierwszych asasynów w historii świata

Choć mogłoby Wam się wydawać, że jest zupełnie inaczej, to jednak zwyczaj obchodzenia imienin zdobył popularność w zaledwie kilkunastu państwach świata. W naszym kraju zawdzięczamy go chrześcijanom, którzy już wieki temu konkretne dni roku przyporządkowali postaciom świętych lub błogosławionych. Szczególną datą w tym kalendarzu jest 24 grudnia, bo właśnie wtedy (w wigilię świąt Bożego Narodzenia) Kościół katolicki wspomina Adama i Ewę, czyli pierwszych ludzi. Tych samych, którzy według biblijnej Księgi Rodzaju zostali wygnani z Edenu po tym, jak skuszona przez Szatana kobieta zerwała rajskie jabłko z drzewa poznania dobra i zła.

O Adamie i Ewie w dniu ich imienin piszemy nieprzypadkowo, bo obie te postaci szczególną rolę pełnią w uniwersum Assassin’s Creed. Według informacji przekazywanych nam przez lata przez autorów gier, Adam i Ewa byli hybrydami – istotami powstałymi przez stosunek cielesny przedstawicieli Pierwszej Cywilizacji i podległych im ludźmi. Para mieszkała w Edenie – wysoce rozwiniętym pod względem technologicznym mieście Isu – i właśnie tam zdecydowała się uwolnić z kajdan narzuconych im przez wyżej rozwiniętą rasę. Adam i Ewa ukradli Rajskie Jabłko, a następnie próbowali uciec z metropolii, wykorzystując do tego celu umiejętności swobodnego biegu, które tak dobrze znamy z serii Assassin’s Creed. Ostatecznie zostali jednak powstrzymani przez nieznaną siłę, co przedstawia film o nazwie „Prawda” zawarty w grze Assassin’s Creed II.

Adam i Ewa uciekli z Edenu, miasta zbudowanego przez Isu. Widoczna w tle góra Kilimandżaro sugeruje, że metropolia znajdowała się w Afryce.

Z punktu widzenia całego uniwersum, Adam i Ewa byli proto-asasynami, pierwszymi ludźmi, którzy wybrali wolną wolę. Co ciekawe, im też pośrednio zawdzięczamy powstanie ruchów kojarzonych dziś z największymi wrogami asasynów, czyli templariuszami. Pierwszym twórcą takiej organizacji był Kain, syn Adama i Ewy, który zabił swojego brata Abla, żeby pozyskać posiadane przez niego Rajskie Jabłko. Jak widać, w uniwersum Assassin’s Creed odwieczny konflikt pomiędzy dwoma frakcjami jest znacznie starszy niż wielu z Was się wydawało. Dość powiedzieć, że Adam i Ewa podjęli próbę ucieczki z Edenu 75 tysięcy lat przed Chrystusem.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka – Adam jest przodkiem Desmonda Milesa, głównego bohatera kilku pierwszych gier z serii Assassin’s Creed. Teoretycznie rzecz biorąc, nic nie stanęłoby na przeszkodzie, żeby barman mógł zbadać jego wspomnienia, ale deweloperzy nigdy nie zdecydowali się na taki krok. Inna sprawa, że teraz jest trochę na to za późno.