W grze Assassin’s Creed: Odyssey stoi pomnik skazany za morderstwo

Wśród wielu rzeźb, jakie zdobią Helladę w grze Assassin’s Creed: Odyssey, kilka zasługuje na szczególną uwagę. Tą najsłynniejszą jest oczywiście kilkunastometrowy posąg Zeusa dłuta Fidiasza, który przez starożytnych Greków uważany był za jeden z cudów świata. Ciekawsza historia związana jest jednak z pomnikiem Teagenesa, owianego sławą boksera i mistrza olimpijskiego w tej konkurencji. W produkcie studia Ubisoft Quebec znajdziemy go na wyspie Tazos, skąd wspomniany pięściarz pochodził.

Teagenes był niezwykle utalentowanym sportowcem i już będąc dzieckiem zadziwiał wszystkich swoją siłą. Z antycznych przekazów wynika, że w ciągu swojego życia bokser wygrał mnóstwo pojedynków, co zaowocowało zdobyciem około 1300 wieńców. Z pewnością brał udział w Igrzyskach Olimpijskich, a przynajmniej jeden raz odniósł w nich pewne zwycięstwo. Sława tego człowieka była tak duża, że mieszkańcy wyspy Tazos postanowili ufundować mu pomnik. Wykonał go rzeźbiarz Glaukias z Eginy.

Właśnie z rzeźbą Teagenesa związana jest dość zabawna historia, którą opisał grecki geograf Pauzaniasz – autor słynnych Wędrówek po Helladzie. Z przekazów uczonego wynika, że po śmierci sportowca jeden z jego rywali uwziął się na posąg i codziennie przychodził go biczować. Frustracja tego człowieka brała się stąd, że w bezpośrednich pojedynkach Teagenes zawsze okazywał się lepszy. Pewnego dnia ten dość niecodzienny zwyczaj obrócił się przeciwko chuliganowi. Po kolejnym uderzeniu posąg przewrócił się i przygniótł zaskoczonego mężczyznę, doprowadzając do jego śmierci. Rodzina ofiary postanowiła oskarżyć o morderstwo rzeźbę, a że w Helladzie przypadki wytaczania spraw martwym przedmiotom były na porządku dziennym, proces odbył się zgodnie z planem.

Bokser z Kwirynału

Karą za zabójstwo na Tazos było wygnanie ze społeczności i pomnik podzielił ten los. Został on zrzucony ze skały wprost do Morza Egejskiego i przez długi czas zalegał na jego dnie. Sytuację posągu odmieniła dopiero przepowiednia wyroczni delfickiej, która nakazała cofnąć karę wygnania wszystkim skazanym mieszkańcom wyspy. Z racji panującej suszy, zastosowano się do uzyskanej porady, ale zapomniano o rzeźbie, która nadal spoczywała w wodzie. Wyrocznia zwróciła wówczas uwagę, że ona również zasługuje na amnestię. Posąg więc wyłowiono i przetransportowano z powrotem do centrum miasta. Od tej pory na Tazos miał zapanować dobrobyt.

W grze Assassin’s Creed: Odyssey wykonany z brązu posąg znajduje się w miejscowości Tazos, więc każdy z Was może go zobaczyć na własne oczy. Nie przyzwyczajajcie się jednak do jego widoku. Autorzy nie mieli żadnych danych, jak rzeźba wyglądała, więc wstawili na jego miejsce tzw. Boksera z Kwirynału, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Rzymie. Pomnik z pewnością nie pochodzi z Tazos i został wykonany nieco później, bo w IV wieku p.n.e. Akcja Odysei rozgrywa się natomiast w 431 roku p.n.e. Ku naszemu ubolewaniu, z posągiem nie jest związane żadne konkretne zadanie. O jego odwiedziny poprosi nas jedynie Fidiasz, który poszukując informacji o czyhających na niego zabójcach, zaleci odczytanie umieszczonego na nim znaku.