Nie będzie Geralta i Ciri na niebie, mimo że nazwy te zwyciężyły w głosowaniu

W kupie siła! Rodzimi miłośnicy wiedźmińskiego uniwersum, przy wsparciu fanów z innych krajów świata, przechylili szalę zwycięstwa dla Geralta i Cirilli w plebiscycie na nazwy ciał niebieskich w układzie planetarnym BD+14 4559. Biały Wilk i jego przyszywana córka zostawili w pokonanym polu konkurencyjne propozycje, m.in. Solaris i Pirx, a także Twardowskiego i Borutę. W polskiej części konkursu oddano blisko dziewięćdziesiąt tysięcy głosów, a oficjalne wyniki rywalizacji ogłoszono podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Paryżu. Głos ludu nie wystarczył jednak, żeby Geralt i Ciri zostały zaakceptowane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Ta postanowiła, że zwyciężą propozycje Solaris i Pirx, nawiązujące do twórczości Stanisława Lema.

Rezultat samego głosowania nie jest wielką niespodzianką, bo konkurs IAU100 NameExoWorlds przyciągnął uwagę wszystkich polskich serwisów dedykowanych elektronicznej rozrywce, a do wzięcia udziału w zabawie namawiała również firma CD Projekt Red. Nie mamy złudzeń, że nagłośnienie plebiscytu wśród graczy z pewnością wydatnie przyczyniło się do zwycięstwa Geralta i Ciri. Polskie Towarzystwo Astronomiczne, które zajmowało się rodzimą edycją zabawy, ogłosiło, że w sumie oddano 88162 głosy. 53,3% z nich otrzymała para Geralt i Ciri. „Zwycięskie” Solaris i Pirx zaledwie 15,6%.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne napisało w oświadczeniu:

„Na podstawie wyników głosowania polski komitet przekazał do Międzynarodowej Unii Astronomicznej oficjalną polską propozycję, w sposób zgodny z wynikami głosowania (Geralt/Ciri jako główna propozycja, a pary z dwóch kolejnych miejsc jako propozycje rezerwowe). Według procedury konkursu, ostateczna decyzja należała do Międzynarodowej Unii Astronomicznej, która nie zdecydowała się zaakceptować nazw Geralt/Ciri i wybrała parę Solaris/Pirx”.

Geralt i Ciri – ładnie.

Geralt i Ciri to jedna z siedmiu par imion, na którą można było głosować w konkursie. Pozostałe to: Jantar i Wolin, Polon i Rad, Piast i Lech, Solaris i Pirx, Swarog i Weles, a także Twardowski i Boruta. Plebiscyt przeprowadzono w październiku, a wcześniej zbierano propozycje od internautów. Polskie Towarzystwo Astronomiczne twierdzi, że tych ostatnich było 2866.

Nazwy Solaris i Pirx przypadną gwieździe i planecie w układzie BD+14 4559, który został namierzony dziesięć lat temu przez zespół polskich astronomów w ramach toruńsko-pensylwańskiego programu poszukiwania planet pozasłonecznych. Odkrycia dokonali prof. Andrzej Niedzielski, dr Monika Adamów, dr Grzegorz Nowak oraz prof. Aleksander Wolszczan. Pirx przypomina pod względem rozmiarów i masy Jowisza, a planeta okrąża Solaris w 269 dni. Układ znajduje się ok. 160 lat świetlnych od Ziemi.

Która z konkursowych nazw dla gwiazdy i planety podoba Ci się najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...