Dokumentacja gry Grand Theft Auto 3 trafiła na aukcję – czeka nas wysyp informacji o wyciętej zawartości

Sporo pieniędzy zarobił pewien tajemniczy jegomość z amerykańskiego miasta Seattle, który pod koniec października wystawił w serwisie eBay na sprzedaż dokumentację projektową gry Grand Theft Auto III. Aukcja nie wzbudziła zainteresowania wśród fanów tej serii, co z pewnością było na rękę kupującym. Książkę licytowało zaledwie sześć osób, ale tylko dwie spośród nich postanowiły bić się o nią do upadłego. Zwycięzca ostatecznie zapłacił za nią 1025 dolarów, co według obecnego kursu tej waluty wynosi prawie cztery tysiące złotych.

Licytujący doskonale wiedzieli, że w ich ręce może wpaść prawdziwe cacko. Ze zdjęć udostępnionych w aukcji wynikało, że ostatnich poprawek w tej wersji dokumentacji dokonano 29 grudnia 2000 roku, a więc blisko rok przed faktyczną premierą GTA III. Oznacza to, że obecne są w niej informacje na temat zawartości, która została z gry wycięta po słynnych atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Niewykluczone, że licząca 184 strony książka rzuci sporo światła na te kwestie, bo firma Rockstar Games do tej pory niechętnie wypowiadała się na ten temat, tłumacząc, że zmiany wprowadzone po zamachach były czysto kosmetyczne.

Najwięcej emocji budzi tu oczywiście postać Darkela, który w Grand Theft Auto 3 miał nam zaoferować pięć dużych misji. Rockstar utrzymywał, że usunięcie tej postaci nie miało nic wspólnego z atakami i pozbyto się jej, bo po prostu nie pasowała do całości, ale społeczność niespecjalnie daje temu wiarę. W dokumentacji Darkelowi poświęcono osobny rozdział, więc można zakładać, że bohater miał spore znaczenie dla fabuły „trójki”.

Wciąż nie wiadomo czy dokumentacja jest prawdziwa, ale to stanie się jasne już wkrótce. Szczęśliwym nabywcą okazał się bowiem jeden z redaktorów serwisu GTA-Series, który już ogłosił, że treść książki zostanie ujawniona publicznie. Pozostaje nam jedynie czekać i zacierać ręce, bo jeśli tak się stanie, czeka nas wysyp mnóstwa nieznanych dotąd informacji na temat GTA 3.