W grze Need for Speed: Heat jest obecne świetne nawiązanie do NFS: Most Wanted

Wątki fabularne w ostatnich odsłonach wyścigowej serii Need for Speed nigdy nie należały do szczególnie zajmujących i jej najnowsza odsłona – Heat – również nie przynosi w tej kwestii rewolucji. Nie zmienia to faktu, że to właśnie w opowieści przygotowanej przez studio Ghost Games znajduje się fajny smaczek, który powinien przypaść do gustu wszystkim miłośnikom NFS-a. Zaraz wytłumaczymy o co dokładnie chodzi, ale tradycyjnie wpierw ostrzeżemy Was przed nieuniknionymi spojlerami. Jeśli zamierzacie wkrótce ukończyć grę samodzielnie, to może on Wam zepsuć frajdę z samodzielnego odkrycia tego szczegółu.

TUTAJ ZACZYNAJĄ SIĘ PSUJAKI

W grze Need for Speed: Heat naszym przeciwnikiem jest skorumpowany porucznik policji Frank Mercer, który po godzinach oddaje się bez reszty dość oryginalnemu hobby. Wykorzystując swoją funkcję służbową, gliniarz zajmuje się nielegalną konfiskatą najmocniejszych i najciekawiej przerobionych samochodów wyścigowych od ich bezsilnych właścicieli. W jednej ze scen widzimy Mercera, gdy wyjeżdża na miasto w takim właśnie aucie, które na dodatek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wozów w całej serii Need for Speed.

Gdzieś już go widziałem…

Mowa tutaj oczywiście o BMW M3 GTR (E46), czyli aucie należącym do protagonisty pierwszej gry z miniserii Need for Speed: Most Wanted z 2005 roku. Można wręcz powiedzieć, że to właśnie wspomniany samochód był głównym bohaterem tamtej produkcji, bo cała fabuła skupiała się wokół odzyskania pojazdu od innego kierowcy – Razora – który wszedł w jego posiadanie w dość podstępny sposób.

Nie ma żadnych wątpliwości, że w Need for Speed: Heat napotykamy właśnie to konkretne BMW M3 GTR z tamtej historii (a nie pomalowany podobnie egzemplarz), gdyż autorzy postarali się zaakcentować to w istotnym detalu. Kiedy spojrzymy w trybie fotograficznym na tablicę rejestracyjną, to zobaczymy, że została ona wydana w mieście Rockport, w którym toczyła się akcja gry Need for Speed: Most Wanted. Mało tego, litery „JAN 06” oznaczają najprawdopodobniej, że blachy były ważne do stycznia 2006 roku. Gra Need for Speed: Most Wanted ukazała się w listopadzie 2005 roku, a więc nasza postać miała wtedy jeszcze trochę czasu, by pojeździć na nieprzeterminowanych tablicach.

Blachy są ważne do stycznia 2006 roku.

Identycznie pomalowane BMW GTR (niebieskie pasy na srebrnym lakierze) pojawiało się w innych odsłonach serii Need for Speed, ale w fabule gościło tylko raz. Miało to miejsce w grze Need for Speed: Carbon, która była mocno powiązana z Most Wanted. Tam również słyszeliśmy o mieście Rockport, a obie historie łączyła jeszcze osoba Crossa – policjanta, a później łowcy nagród, który ścigał łamiących prawo kierowców. Co ciekawe, tego jegomościa mogliśmy przez chwilę usłyszeć również w poprzedniej odsłonie cyklu Need for Speed, czyli Payback.

Większość gier z serii Need for Speed rozgrywa się w zasadzie w tym samym uniwersum i szkoda, że twórcy tak rzadko wykorzystują ten fakt w wątkach fabularnych. Kto wie, być może od przyszłych odsłon coś się w tym względzie zmieni, na razie jednak musimy rajcować się pojedynczymi powiązaniami, tak jak w opisanym wyżej przypadku.