Monety z Wiedźmina w sprzedaży – jedna warta jest tyle, co cztery karty graficzne RTX 2080

Jeśli jesteście fanami wiedźmińskiego uniwersum i szukacie nietypowych „gadżetów” z nim związanych, to mamy coś dla Was, choć od razu uprzedzamy, że tanio nie będzie. Mennica Gdańska w porozumieniu z Andrzejem Sapkowskim szykuje kolekcję zdobionych monet, nawiązujących do przygód Geralta z Rivii. Dwie pierwsze – dedykowane zbiorowi opowiadań Ostatnie Życzenie – trafiło już do sprzedaży. Zainteresowani muszą się spieszyć, bo wybitych zostanie tylko 2000 egzemplarzy każdej monety, a tylko siedemset znajdzie się na rynku kolekcjonerskim.

Jak już wspomnieliśmy, w ofercie znalazły się na razie dwie monety. Pierwsza z nich odwołuje się do opowiadania Ostatnie życzenie, a przedstawia Geralta, który w towarzystwie Yennefer próbuje oswobodzić Jaskra, zniewolonego magią dżina. Na oficjalnej stronie mennicy możemy przeczytać, że moneta ozdobiona jest wyjątkowo wysokim reliefem, dzięki czemu doskonale widoczne będą wszystkie detale projektu. Miecz Białego Wilka został ozdobiony złotem, z kolei czarodziejka otrzymała kulę stworzoną za pomocą drukarki 3D. Cena? „Tylko” 1399 złotych, a to i tak jest promocja, bo od 1 lutego 2020 roku trzeba będzie za nią zapłacić 201 złotych więcej.

Druga moneta to projekt inspirowany opowiadaniem Kwestia ceny. Przedstawia on scenę z uczty na cintryjskim zamku, kiedy Jeż z Erlenwaldu zgłosił się do królowej Calanthe po obiecaną mu przez jej zmarłego męża Pavettę. Przedmiot waży aż jeden kilogram i jest wykonany z czystego srebra. Znalazł się na niej również agat, który imituje umieszczone w centralnej części okno. Wykorzystanie bardziej szlachetnego kruszcu sprawiło, że to cacko kosztuje aż 13 999 złotych i to w promocji. Począwszy od lutego będziemy musieli wyłożyć na nią już szesnaście tysięcy złotych!

Awers i rewers pierwszej monety.
Rewers drugiej monety, tej droższej.

Jeśli ktoś dysponuje wolnym zapasem gotówki, to może od razu udać się na stronę mennicy i dokonać zakupu. Rzecz bez wątpienia jest warta przemyślenia, bo ze względu na ścisły limit wartość monet z pewnością szybko wzrośnie. Nie wydaje nam się jednak, żeby w Polsce znalazło się zbyt wielu chętnych na takie fanaberie. Producenci najwyraźniej myślą podobnie, dlatego nie zamierzają ograniczać się ze sprzedażą tylko do naszego kraju. Wysyłka planowana jest na 20 grudnia 2019 roku, czyli w dniu premiery serialu Wiedźmin na Netfliksie.

Dla porządku dodamy, że pierwsza z opisanych monet ma wartość pięciu dolarów, a druga pięćdziesięciu. Jest to jednak waluta wyspy Niue (tej samej, gdzie można płacić „pokemonami”), położonej na Oceanie Spokojnym w Polinezji, dlatego nie łudźcie się, że dokonacie za nie zakupów w osiedlowym sklepie. Byłby to zresztą marny interes, prawda?